Papoušek hnědý

Papoušek hnědý

Poicephalus rueppellii

Výskyt: Jihozápadní Afrika
Velikost: 22 cm
Hmotnost: 116 g
Kroužek: 7 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 25 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14410 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je hnědý, tváře jsou šedé, kostřec a spodní ocasní krovky s modrým nádechem. Spodní křídelní krovky a okraje křídel žluté. Peří na holeních žluté a oranžové. Zobák šedočerný, duhovka červená. Samice má spodní partie zad, kostřec a vrchní ocasní krovky jasně modré, spodní břicho tmavé modré. Mladí se podobají samici, kostřec je vybarvenější, naspodu jsou spíše bledí. Lemy křídel jsou nevýrazně žlutohnědé.

Výskyt

Jihozápadní Afrika (Angola, Namibie).

Život v přírodě

Papoušek hnědý žije hlavně v korunách stromů podél vod, není častý. Tvoří menší skupinky nebo létá v párech, jen na místech s nadbytkem potravy lze vidět více ptáků najednou. Živí se nejrůznějšími semeny, plody, bobulemi, výhonky i hmyzem a jeho larvami. Hnízdí v dutinách stromů obyčejně vysoko nad zemí, snáší 3-4 vejce.

Chov

Do Evropy byl papoušek hnědý dovezen zřejmě již v roce 1882, kdy byl chován v londýnské zoologické zahradě. Dnes není u chovatelů nijak běžný, neboť není tak atraktivně zbarvený jako řada jeho příbuzných. Je ovšem chován i u nás, poprvé zde byl držen v roce 1976. Chov je stejný jako u papouška senegalského.

Potrava

Hlavně směs semen pro větší papoušky, ovoce a zelenina, piškoty, větve na okusování, nezralá kukuřice a slunečnice atd.

Papoušek hnědýNázvy ve světě

Latinsky: Poicephalus rueppellii, Anglicky: Rueppell's Parrot, Německy: Rüppellpapagei, Dánsky: Skiferpapegøje, Španělsky: Lorito de Rüppell, Finsky: angolankaija, Francouzsky: Perroquet de Rüppell, Italsky: Pappagallo di Rueppell, Japonsky: kurokumoinko, Japonsky 2: クロクモインコ, Holandsky: Rüppells Papegaai, Norsky: Ovambopapegøye, Polsky: afrykanka niebieskorzytna, Portugalsky: Papagaio de Rüppell, Rusky: Длиннокрылый попугай Рюппеля, Slovensky: papagáj žltokrídly, Švédsky: Rüppelpapegoja, Čínsky: 鲁氏鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.