Popis
Samec je hnědý, tváře jsou šedé, kostřec a spodní ocasní krovky s modrým nádechem. Spodní křídelní krovky a okraje křídel žluté. Peří na holeních žluté a oranžové. Zobák šedočerný, duhovka červená. Samice má spodní partie zad, kostřec a vrchní ocasní krovky jasně modré, spodní břicho tmavé modré. Mladí se podobají samici, kostřec je vybarvenější, naspodu jsou spíše bledí. Lemy křídel jsou nevýrazně žlutohnědé.
Výskyt
Jihozápadní Afrika (Angola, Namibie).
Život v přírodě
Papoušek hnědý žije hlavně v korunách stromů podél vod, není častý. Tvoří menší skupinky nebo létá v párech, jen na místech s nadbytkem potravy lze vidět více ptáků najednou. Živí se nejrůznějšími semeny, plody, bobulemi, výhonky i hmyzem a jeho larvami. Hnízdí v dutinách stromů obyčejně vysoko nad zemí, snáší 3-4 vejce.
Chov
Do Evropy byl papoušek hnědý dovezen zřejmě již v roce 1882, kdy byl chován v londýnské zoologické zahradě. Dnes není u chovatelů nijak běžný, neboť není tak atraktivně zbarvený jako řada jeho příbuzných. Je ovšem chován i u nás, poprvé zde byl držen v roce 1976. Chov je stejný jako u papouška senegalského.
Potrava
Hlavně směs semen pro větší papoušky, ovoce a zelenina, piškoty, větve na okusování, nezralá kukuřice a slunečnice atd.
Komentáře ke zvířeti