Rus domácí

Blattella germanica

Výskyt: Celý svět
Délka těla: 11-15 mm
Počet vajíček: Kolem 30 ks
Potrava: Odpadky, kůže, papír
velikost písma:  A A A
29.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7726 zobrazení     0 komentářů

Rus domácí je dnes rozšířen úplně po celém světě. Také v České republice patří místy k hojnému hmyzu. Dosahuje velikosti v rozmezí od 11 až do 15 milimetrů, je výborný rychlý běžec, ale o to hůř letá létá. Rus je světle hnědý.

Přes den se rus domácí ukrývá ve škvírách domů, v kotelnách apod., kde je hlavně teplo. Po setmění pak vylézá z úkrytů a slídí po různorodé potravě. Živí se různými odpadky, ale ožírá dokonce i papír, kůže apod. Není však zvláště škodlivý.

Rus domácí se rozmnožuje po celý rok. Samice vytvářejí během života asi sedm ooték (pouzder s vajíčky). Ootéka a její popis: rýhy na ootéce jsou po celé její šířce, barva ootéky je světle hnědá, velikost vaječné komory je 8x3x2 milimetrů, obsahuje kolem 30 vajíček. Inkubační doba ootéky je 2-5 týdnů, v závislosti na okolní teplotě. Vylíhnuté nymfy jsou 2-10mm dlouhé, bezkřídlé, tmavě hnědé, svlékají se 5-7x. Nymfální stádium trvá při pokojové teplotě cca 40 dní.

Jako kuriozita se uvádí, že je tento druh schopen žít i neuvěřitelných 7 dnů po oddělení hlavové části. Poté hyne kvůli nedostatku potravy. Známá je též jeho odolnost proti insekticidům a dokonce i radiaci. Dokonalá prevence proti osídlení objektů rusem neexistuje a stěží lze úplně zabránit zamoření (infestaci) domu tímto hmyzem. Dobrá hygienická úroveň a pořádek v domě a bytě však z počátku velmi ztíží přemnožení a dává větší šanci na vyhubení.

Rus domácíNázvy ve světě

Anglicky: German Cockroach, Holandsky: Duitse kakkerlak, Chorvatsky: Smeđi žohar, Německy: Deutsche Schabe

Foto: http://bugguide.net/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.