Štírek obecný

Štírek obecný

Chelifer cancroide

Výskyt: Evropa
Velikost: 3-4 mm
Krmivo: Roztoči
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11231 zobrazení     3 komentáře

Štírek obecný žije v listí, pod kůrou stromů, ale i v lidských obydlích ve starých knihách, kde loví pisivky. Štírek obecný je drobný, jen tři až čtyři milimetry dlouhý hmyz. Nechá se přenášet mouchami. Na chelicerách ústí snovací žlázy, chelicery jsou klepítkaté. Velká makadla jsou rovněž klepítkatá, vyúsťuje na nich jedová žláza. Zadeček je plochý, široký, nerozdělený.

Je součástí půdní fauny, žijí i v mechu a hnízdech ptáků a savců, ve skladech a domácnostech (živí se jinými drobnými živočichy - roztoči) - synantropní druhy. Klepítka mu slouží k uchopení i zabití kořisti, ale i k obraně. Člověku je naprosto neškodný. Samička klade 5 až 18 vajíček do váčku na spodní straně svého těla.

Štírek obecný náleží do řádu Štírci - jsou řád bezobratlých živočichů ze třídy pavoukovců, kmenu členovců. Jejich tělo je nestejnočlenně článkované. Jejich nejmohutnějšími končetinami jsou klepítkovitě zakončená makadla, do kterých ústní jedová žláza. Chelicery jsou též klepítkovité, ale zcela nenápadně umístěné na konci těla. Vyúsťují na nich snovací žlázy (tedy na opačném konci těla než jak je tomu u pavouků) Dýchají vzdušnicemi. Živí se roztoči, a tak je můžeme zařadit mezi dravce. Všechny články zadečku, který je oválného tvaru a nasedá na hlavohruď celou svou šíří, jsou stejně široké.

Štírek obecnýNázvy ve světě

Německy: Bücherskorpion, Slovensky: Šťúrik obyčajný

Foto: http://schwalben.in-ulm.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.05.2020, 20:12
Ts
04.08.2018, 21:39
ja ho chci
06.03.2018, 08:42
Dobrý deň, chcem sa spitat či tu aj predavate štirka. Dakujem.