Luněc šedý

Luněc šedý

Elanus caeruleus

Výskyt: Evropa
Velikost: 31-35 cm
Hmotnost: 230 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Hmyz, savci, ptáci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2762 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Velký asi jako poštolka (31 – 35 centimetrů). Rozpětí křídel se u tohoto druhu pohybuje kolem 75 centimetrů. Díky holubově šedému hřbetu a červeným očím je luněc šedý nezaměnitelný, když stojí ve vzduchu a pomalu třepetá křídly. U mladých i dospělých ptáků je nápadné jasně červené zbarvení očí.

Prostředí

Je značně rozšířen v tropických oblastech, jen zřídka v savanách, stepích a polopouštích. Obývá otevřené krajiny a polopouště na území subsaharské Afriky a tropické Asie, izolovaně se luněc šedý vyskytuje také ve Španělsku a Portugalsku, odkud vzácně zalétává až do střední Evropy.

Rozmnožování

Na rozdíl od ostatních dravců staví luněc šedý hnízdo většinou nízko v trnitých křovinách. Hnízdí na jaře. Samice snáší většinou 3-4 vejce (výjimečně až 6 vajec), které poté zahřívá zhruba 28 dnů. Mláďata pak opouští hnízdo po 30 – 40 dnech.

Potrava

Potravu tohoto druhu tvoří převážně hmyz, zvláště pak kobylky, na něž číhá bud z vyvýšeného místa, nebo které vyhlíží při třepotavém výzvědném letu. Mimo to se luněc šedý živí i malými savci a ptáky. Stylem lovu připomíná tento pták motáky, na rozdíl od kterých však často zůstává stát ve vzduchu na jednom místě, podobně jako poštolka obecná.

Luněc šedýNázvy ve světě

Anglicky: Black-shouldered Kite, Chorvatsky: Crnokrila lunja, Německy: Gleitaar, Polsky: Kaniuk, Rumunsky: Gaia cu aripi negre, Slovensky: Luniak sivý

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.