Raroh lovecký

Raroh lovecký

Falco rusticolus

Výskyt: Východní Evropa, Asie
Velikost: 47-55 cm
Hmotnost: 1-1,3 kg
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Ptáci
velikost písma:  A A A
24.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14220 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Raroh lovecký má rozpětí křídel v rozmezí 130 až 140 centimetrů. Mladí ptáci jsou hnědaví, staří různé intenzívně šedí až po téměř čistě bílou s černými tečkami. Váží přibližně 1-1,3 kilogramů.

Prostředí

Raroh lovecký obývá skalnaté mořské pobřeží, s oblibou v blízkosti ptačích hnízd, ale i v hustě obsazených biotopech bělokurů.

Rozmnožování

Hnízdění začíná u tohoto druhu v dubnu nebo v květnu. Samice postupně snese 3 až 5 vajec, na nichž samice sedí 28 dní. Mladí poté ptáci opouštějí hnízdo po 50 dnech.

Potrava

V létě loví raroh hlavně mořské ptáky, v zimě častěji bělokury. Raroh loví ve vzduchu, na vodě i na zemi.

Všeobecně

Rarozi jsou tím bělejší, čím severněji žijí. Tito odedávna legendární lovečtí ptáci jsou dnes pytláky nejvíce ohroženi. Jejich množství je nepatrné. Raroh velký se používá k lovu kachen, bažantů a zajíců. Kromě toho se využívá jako biologická ochrana letišť.

Výcvik

Jedná se o velice inteligentního dravce, i když povahou je poněkud vznětlivý. Ačkoliv je jeho výcvik shodný s jinými sokolovitými, hodí se jen pro zkušenější sokolníky. Stejně jako u většiny sokolovitých se naprostá většina výcviku odehrává s vábítkem. Se sokolem (rarohem) loveckým se loví koroptve, bažanti, husy, menší zajíci, ve Skotsku bělokuři.

Raroh loveckýNázvy ve světě

Anglicky: Gyrfalcon, Dánsky: Jagtfalk, Finsky: Tunturihaukka, Francouzsky: Faucon sacre, Holandsky: Giervalk, Chorvatsky: Veliki sokol, Islandsky: Fálki, Italsky: Girfalco d’Islanda, Litevsky: Medžioklinis sakalas, Maďarsky: Sarki sólyom, Německy: Gerfalke, Norsky: Jaktfalk, Polsky: Białozór, Portugalsky: Falcão-gerifalte, Rumunsky: şoim de vânătoare, Slovensky: Sokol poľovnícky, Španělsky: Halcón gerifalte, Švédsky: Jaktfalk

Foto: http://www.digiscoped.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.