Moudivláček lužní

Moudivláček lužní

Remiz pendulinus

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 11 cm
Hmotnost: 8-11,5 g
Počet vajec: 4-11 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Potrava: Hmyz, pavouci, semena
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3722 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Moudivláček lužní je pták dlouhý 11 cm, mladí ptáci nemají černé líce. Na východě mají hnědé, na západě šedé temeno. Nápadné a daleko slyšitelné volání „cíí“, které ptáček vydává při hledání potravy i na hnízdě. Je důvěřivý.

Prostředí

Vrbové houštiny při březích řek a jezer, rákosiny s vrbovými křovisky, lužní lesy.

Rozmnožování

Sameček začíná stavět hnízdo v dubnu nebo v květnu a vybírá si z kolem protahujících samiček partnerku. Když se samičce jeho stavba líbí, dokončují dílo společně. Je to nejumělečtější hnízdo ze všech hnízd evropských ptáků. Tropičtí moudivláčci ale budují hnízdo ještě rafinovanější a připevňují k jeho vchodu „dveře".

Hnízdo moudivláčků je zavěšeno na slabé převislé větvičce většinou 1 až 3 metry nad vodou. Tam, kde moudivláčci staví hnízdo daleko od vody, bývá však ve výši asi 10 m. Stavbu hnízda začíná sameček tím, že lýkovým vláknem ovíjí koncové větvičky, odkud dolů visí lýková smyčka. Kolem ní pak ptáci budují z chmýří vrb či topolů boční stěny, takže vzniká jakýsi košíček s uchem, později váček s dvěma otvory. Jeden otvor pak ptáci uzavřou, druhý protáhnou do trubice a hnízdo je hotovo. Drží pohromadě tak pevně, že po léta odolá větru. Severští moudivláčkové jsou tažní ptáci, jižní populace jsou stálé.

Potrava

Hmyz, pavouci, jako příloha semena. Moudivláčci šplhají na nejtenčích větvičkách a takřka nikdy se neobjeví na zemi. Koupají se v rose a vytahují potravu ze srolovaných listů, přičemž vstrčí do štěrbiny v listu zobáček a pak jej otevřou.
 

Moudivláček lužníNázvy ve světě

Anglicky: Penduline Tit, Finsky: Pussitiainen, Francouzsky: Mésange rémiz, Holandsky: Buidelmees, Chorvatsky: Sjenica mošnjarka, Islandsky: Pungmeisa, Italsky: Pendolino, Maďarsky: Függőcinege, Německy: Beutelmeise

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.