Sýkora lužní

Sýkora lužní

Parus montanus

Výskyt: Evropa
Velikost: 11,5-13 cm
Hmotnost: 11 g
Počet vajec: 7-9 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, pavouci, semena
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5471 zobrazení     1 komentář

Znaky

Od velice podobné sýkory babky ji můžeme rozeznat podle stále matně zbarveného temene a světlého políčka na křídlech, které tvoří světle lemovaná péra. Obojí můžeme ale lépe popsat než pozorovat v přírodě. Rozdílné je i životní prostředí, protože babka žije v jehličnatých lesích vzácněji. Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem je hlas: sýkora lužní volá často „ci ci dé" nebo jen protáhlé „dé dé", hlas sýkory babky zní jako „cjet djé djé".

Prostředí

Sýkora lužní obývá smíšené a jehličnaté lesy, zvláště na vlhkém podkladu v horách, listnaté lesy se starými stromy.

Rozmnožování

Stejně jako babka žije i sýkora lužní v párech i v zimních skupinkách. V březnu obsazuje párek sýkor svůj okrsek a vyhledává dutiny ve stromech. Samička většinou sama vytesává ve zteřelých ještě stojících kmenech hnízdní dutinu nebo čistí dutinu už hotovou. Přináší jen málo nebo nepřináší vůbec hnízdní materiál a sedí na směsi zvířecích chlupů a ztrouchnivělého dřeva. Stavba hnízda se může protáhnout na 1 až 4 týdny. Vletový otvor je široký až 35 mm, hnízdění probíhá v květnu a v červnu v jediné snůšce se 7 až 9 vajíčky, na nichž sedí rodiče 14 až 15 dní. Mláďata zůstávají na hnízdě 14 až 15 dní. Zatímco samička sedí na vejcích, přináší jí sameček potravu a voláním ji láká ven z dutiny. Nepřijde-li, vniká dovnitř a krmí samičku v dutině. Mláďata opouštějí hnízdo většinou koncem června a v červenci a přetahují s rodiči po okolí, až se na podzim smíchají s jinými skupinami sýkor. V dřívějších dobách byla často pozorována hejna s několika stovkami sýkor.

Potrava

Hmyz, pavouci, v zimě i semena zvláště jehličnanů.

Sýkora lužníNázvy ve světě

Anglicky: Willow Tit, Dánsky: Fyrremejse, Estonsky: Põhjatihane, Finsky: Hömötiainen, Francouzsky: Mésange boréale, Holandsky: Matkopmees, Chorvatsky: Planinska sjenica, Islandsky: Votmeisa, Italsky: Cincia bigia alpestre, Maďarsky: Kormosfejű cinege, Německy: Weidenmeise, Norsky: Granmeis, Polsky: Czarnogłówka, Portugalsky: Chapim-sibilino, Rumunsky: Piţigoi de munte, Slovensky: Sýkorka čiernohlavá, Španělsky: Carbonero sibilino, Švédsky: Talltita

Foto: http://www.nahuby.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 23:23
Latinsky - synon.: Poecile montanus
Rusky: Буроголо́вая га́ичка, или Пухля́к