Sýkora uhelníček
Parus ater
Sýkora uhelníček
Parus ater
Znaky
Sýkora uhelníček je velmi malá - 11,5 centimetrů - čilá a hlučná. Hmotnost se pohybuje mezi 9 až 11,5 gramy. Má velké černé ohraničené bílé skvrny na lících. Celkově je barevně nevýrazná. Rozlišuje se celkem 21 poddruhů uhelníčků, z toho jich v Evropě žije 6. Rozdíl mezi jednotlivými poddruhy je především ve zbarvení hřbetu.
Prostředí
Sýkora uhelníček se vyskytuje v jehličnatých lesích, rovněž ve smíšeném lese na jehličnanech, v jižní Evropě i v lesích listnatých a v západní Evropě v zahradách. V České republice hnízdí sýkora uhelníček téměř na celém území od nížin až po horní hranici lesa. Jeho početnost se v posledních letech mírně zvyšuje; v letech 1985-1989 byla odhadnuta na 450 000-900 000 párů, v letech 2001-03 již na 500 000-1 000 000 párů. Jeho početnost se na našem území v posledních letech mírně zvyšuje.
Rozmnožování
Hnízdo má sýkora uhelníček v dutině pokud možno s vchodovým otvorem o průměru 25 až 30 mm. Hnízdí v květnu až v červnu, na severu má jednu snůšku, ve střední Evropě dvě snůšky, první se 7 až 11, druhá se 6 až 9 drobně červenohnědě skvrnitými vajíčky. Sedí na nich pouze samička po dobu 14 až 15 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě 15 až 17 dní. Tažný pták.
Potrava
Hmyz a semena jehličnanů. Na krmítku je sýkora uhelníček důvěřivá.
Názvy ve světě
Sýkora uhelníček
Anglicky: Coal Tit, Dánsky: Sortmejse, Finsky: Kuusitiainen, Holandsky: Zwarte mees, Chorvatsky: Jelova sjenica, Islandsky: Barrmeisa, Italsky: Cincia mora, Maďarsky: Fenyvescinege, Německy: Tannenmeise, Norsky: Svartmeis, Polsky: Sosnówka, Portugalsky: Chapim-preto, Rumunsky: Piţigoi de brădet, Slovensky: Sýkorka uhliarka, Španělsky: Carbonero garrapinos, Švédsky: Svartmes
Mohlo by vás také zajímat
Sýkora nádherná, Sýkora koňadra, Sýkora laponská, Sýkora modřinka, Sýkora parukářka, Sýkora babka, Sýkora lužní
Foto: http://www.treknature.com