Sýkora nádherná

Sýkora nádherná

Melanochlora sultanea

Výskyt: Bangladéš, Indie, Čína, Nepáll, Indonésie
Velikost: 20,5 cm
Počet vajec: 7 ks
Potrava: Drobné plody, hmyz a jiní bezobratlí
velikost písma:  A A A
27.11.2013     Autor: Adam Bura     16059 zobrazení     1 komentář

Jedná se o velký druh sýkory (přibližně 20,5 cm dlouhá) se žlutou chocholkou, tmavým zobákem, černou svrchní částí opeření, a žlutou částí spodní. Obě pohlaví jsou zbarvena téměř stejně. Samice se liší zelenavým odstínem černého opeření, hrdlo a horní část hrudi jsou olivově zelené. Mladý pták je méně výrazný, hrdlo a horní část hrudi jsou uhlově olivové a chocholka je kratší.

Sýkora nádherná je jediný druh patřící do monotypického rodu Melanochlora, který je zřetelně oddělený od ostatních sýkor, a příbuzný je pouze s taktéž monotypickým rodem Sylviparus.Tyto dva druhy jsou od "pravých" sýkor natolik odlišené (dle výzkumů DNA), že pokud mezi sýkory neřadíme ani moudivláčky (Remiz), pak bychom do této čeledi neměli řadit ani tento druh.

Vyskytuje se v deštných lesích jihovýchodní Asie. Od Bangladéše, Indie, Číny, Nepálu, Indočíny až po Sumatru a Indonésii. Jeden z poddruhů (celkově 4) - Melanochlora sultanea gayeti, který se vyskytuje v Laosu, a ve Vietnamu, je snadno odlišitelný díky chocholce, která je u obou pohlaví zbarvena černě. Z dalších poddruhů je popsán M.s.flavocristata z oblasti mezi jižní Barmou a jihovýchodní Thajskem, M.s.seorsa a nominátní poddruh M.s.sultanea (poddruh jehož zbarvení jsem popisoval).

V Indii se sýkora nádherná vyskytuje na nižších "svazích" Himalájí od Nepálu, po vrcholky assamského údolí, pohoří Khassi, Cachar, Manipur, pohoří Khayen, Arrakan, pohoří Pegu, Karennee a Tenasserim. Nevystupuje do nadmořské výšky 4000 m.n.m.

Hlas je popisován jako jasně slyšitelný zpěv piu-piu-piu-piu-piu...drkotavé tji-jup, pronikavé pištivé tria-tria-tria, tčíry-tčíry a squír-squír-squír a další zvuky.

Ve své rozsáhlé domovině (1000 000 - 10 000 000 km2) se jedná o celkem běžný druh, a proto je v Červené knize ohrožených druhů vedena sýkora nádherná jako druh málo dotčený.

Sýkora nádhernáNázvy ve světě

Anglicky: Sultan Tit, Německy: Sultansmeise, Dánsky: Sultanmejse, Španělsky: Carbonero Sultán, Finsky: Sulttaanitiainen, Francouzsky: Mésange sultane, Italsky: Cincia sultana, Japonsky: Sarutangara, Japonsky 2: サルタンガラ, Holandsky: Sultanmees, Norsky: Sultanmeis, Polsky: Sikora sultanska, Rusky: Султановая синица, Slovensky: Sýkorka sultánska, Švédsky: Sultanmes, Čínsky: 冕雀

Foto: http://astronomy-to-zoology.tumblr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.01.2018, 21:02
Maďarsky: Szultáncinege
Latinsky - synon.: Parus flavipectus
Rusky - synon: Золотохохлая синица