Stehlík obecný

Stehlík obecný

Carduelis carduelis

Výskyt: Evropa
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 13-20 g
Počet vajec: 5 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Semena, především bodláků
velikost písma:  A A A
02.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     26371 zobrazení     3 komentáře

Znaky

Staré ptáky poznáme podle černo-bílo-červeného opeření hlavy a podle žluté pásky na křídlech, dobře patrné i v letu. Samičky mají červenou obličejovou masku menší než samečkové, dosahuje jim jen k oku. Mladí ptáci až do podzimního pelichání nemají červenou obličejovou masku, mají však žlutý pruh na křídlech. Od jinak podobných zvonků se mladí stehlíci liší tím, že jsou štíhlejší a nemají žlutou stranu ocasu. Jsou 12 cm dlouzí.

Prostředí

Stehlík obecný obývá světlé lesy, ovocné zahrady, předměstí, parky, hřbitovy. V době mimo hnízdění i pole, zvláště pole zaplevelená bodláky a taková, v jejichž blízkosti jsou stromy.

Rozmnožování

Samečkové začínají zpívat už v únoru, kdy se ještě zdržují v zimních hejnech. Cvrlikavý zpěv přednášejí s krátkými přestávkami a často se v něm objevuje slabika, která zní jako „štiglit“. Začátkem dubna se hejna rozpadávají a tvoří se páry. Jen zřídka dochází na hranicích okrsků k urputnějším bojům mezi sousedy. Hnízdění začíná až asi po čtyřnedělních „zásnubách", když se zapojí listnatá střecha v lese. Samička hnízdečko dobře ukrývá, zřídka níže než 4 m nad zemí v listnáčích i v jehličnanech, většinou na vidlici větví na postranní větvi daleko od kmene. Zdá se, že ptáci vyhledávají blízkost lidí. V jižní Evropě hnízdí s oblibou v kempech, kde nemají opravdu starosti se zvířecími nepřáteli všeho druhu. Samička staví své malé mistrovské dílo 10 až 12 dní. K páření se samečkem se často setkává na zpola hotovém hnízdě a tuto událost oznamuje do okolí hlasitým cvrčením. Když pak samička sedí na vejcích, krmí ji sameček z volátka. Ve střední a jižní Evropě hnízdí stehlíci většinou dvakrát od května až do července, na severu hnízdí jen jednou v roce. Na obvykle 5 vejcích sedí samička 12 až 13 dní, mláďata v hnízdě zůstávají 13 až 15 dní.

V prvním týdnu dostávají ptáčata hlavně hmyz, později jako přídavek i polozralá semena, která rodiče předem natráví ve volátku. Když mladí hnízdo opustí, musejí je rodiče ještě zhruba 8 dní přikrmovat. Pak hnízdiště opouštějí, spojují se s mláďaty sousedů a přetahují po polích. První létající mladé stehlíky můžeme obyčejně pozorovat ve druhé polovině června. V průběhu následujících měsíců se skupinky spojují v hejna, která nakonec mohou zahrnovat několik set ptáků. Výhodou takového společenství je to, že v případě nebezpečí vzlétá nejdříve ten nejplašší pták a tím strhne k útěku i méně bojácné příslušníky hejna. Když vyhledávají potravu, objeví nejbystřejší stehlíci jako první to nejbohatší pole na bodláčí a ti méně nadaní je pak jednoduše v hejnu následují k bohatě prostřenému stolu. Všeobecně: Zimu přečkávají stehlíci všude, kde je dostatek semen na dosud stojících a ze sněhu trčících rostlinách. Jen ledový déšť a silná jinovatka jim mohou způsobit potíže. Zimní noc přespí skupiny v nejhustších větvích, ráno pak utišují hlad. Poledne stráví v korunách stromů, čistí se a trochu si zazpívají. Zpívají i samičky. Poledne je též doba úpravy zevnějšku a mytí. Další hodiny až do setmění tráví stehlíci zase hledáním potravy.

Do hejn stehlíků se často přimíchají i jiné pěnkavy, když však hejno vyplašíme, rozpadá se opět na skupinky jednotlivých druhů.

Potrava

Stehlík obecný je specialista na semena, která ještě vězí v semenících. Přednost dává přitom bodlákům. Vytahuje semena špičatým, pinzetě podobným zobákem a šplhá stejně dovedně jako sýkory.
 

Stehlík obecnýNázvy ve světě

Anglicky: European Goldfinch, Dánsky: Stillits, Finsky: Tikli, Francouzsky: Chardonneret, Holandsky: Putter, Chorvatsky: Češljugar, Islandsky: Þistilfinka, Italsky: Cardellino, Maďarsky: Tengelic, Německy: Stieglitz, Norsky: Stillits, Polsky: Szczygieł, Portugalsky: Pintassilgo, Rumunsky: Sticlete, Slovensky: Stehlík obyčajný, Španělsky: Jilguero, Švédsky: Steglits

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.01.2020, 17:12
Letaji mi celou zimu do krmitka na okno. Krmim slunecnici. Leta na krmitko denne nejmene 10 stehliku. Dnes jsem nasla na rimse 1 stehliku mrtveho. Mohl se zadusit? Cim jinym je mohu krmit? Mam je tady hodne kazdy rok. M
17.01.2018, 15:26
Maďarsky - alt., vulgo: Stiglic
31.03.2015, 17:20 samuelzarsky0350
Máme vyzdobený černý bez. Po asi 5ti týdnech nám tam přiletěli stehlíci obecní. Byla to velká podívaná!