Lyska rudočelá
Lyska rudočelá
Znaky
Je dlouhá asi 40 cm a podobá se značně lysce černé, má však dvojitý červený hřebínek, rozeznatelný jen zblízka, který mladým ptákům chybí. U tohoto druhu vybíhá opeření na horní části zobáku v úhlu 60 stupňů, u lysky černé jen asi v úhlu 35 stupňů. Tlumený hlas „kvoark" se podstatně liší od hlasu lysky černé.
Prostředí
Tato lyska nahrazuje lysku černou v tropické Africe, je zde podobně hojná jako lyska černá v Evropě a žije v témž prostředí. Vyskytuje se ve vzdálenosti kolem 5000 km od svého hlavního hnízdiště na malém ostrůvku rozšíření v jižním Španělsku a v Maroku.
V Evropě žije lyska rudočelá v rákosových bažinách s menšími vodními plochami, jež nevyhovují lysce černé.
Rozmnožování
Ve střední Evropě hnízdí od poloviny dubna až do léta, na jihu i dříve. Hnízdo, většinou plovoucí, je zakotveno v rákosí na okraji vody, někdy pod úkrytem přitahaného rákosu, jindy nezakryté. Rodiče brání své potomstvo jako lvi. V parkových nádržích dokazují svou bojovnost ve střetech s labutěmi. Některá lyska rudočelá patří i k několika málo ptákům, kteří napadnou i člověka.
Potrava
Převážně rostlinná - výhonky, plody a kořínky vodních a pobřežních rostlin. Jako přílohu požírají i hmyz, plže a škeble. Některé lysky vyloupí i hnízda jiných vodních ptáků. Potravu sezobávají většinou z hladiny, ale potápějí se pro ni i ke dnu, v případě nutnosti až do hloubky 4 metrů, přičemž lysky, pokud nepádlují.