Racek šedý

Racek šedý

Larus hyperboreus

Výskyt: Arktické oblasti Evropy, Asie a Sev. Ameriky
Délka těla: 80 cm
Hmotnost: 960-2200 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 27-28 dnů
Délka života: Až 20 let
Potrava: Všežravci
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3431 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Mohutný, velmi světlý racek bez jakéhokoli černého opeření. Dlouhý je až 80 cm, jeho rozpětí je až 180 cm. Má plášť (zbarvení hřbetu) modrošedý, ostatní peří je bílé. I mladí ptáci jsou mnohem světlejší než jiní mladí rackové a v přechodném šatu působí téměř bíle. Racek šedý je dravý racek, který často sedí na nejvyšších skálách ptačí kolonie („starosta" dávných námořníků). Jeho hlas je zřídka slyšet - je podobný volání racka stříbřitého, je však drsnější.

Prostředí

Racek šedý zastupuje na dalekém severu racka mořského. Kde se usadí racek mořský, ustupuje racek šedý. Na Islandu je racek šedý hojný, ale jeho stavy klesají. Mimo dobu hnízdění poletují někteří rackové nad Ledovým oceánem a odpočívají na ledových krách, někteří přilétají - hlavně od října do března - až na pobřeží střední a západní Evropy. V dubnu se opět objevují na skalách, kde hnízdí.

Rozmnožování

Rackové šedí hnízdí jednotlivě nebo v malých, v Grónsku i větších koloniích. Hnízda jsou často vysoko ve skalách nad koloniemi mořských ptáků, na skalnatých ostrovech, ale i na plochých místech na pevnině. Hojná jsou i u sladkých vod, ale vždy poblíž pobřeží. Hnízdo staví oba rodiče. Sedět začínají od nakladení prvního vejce. Hnízdění probíhá v květnu a v červnu a trvá 27 až 28 dnů. Mláďata jsou vzletná v srpnu. Mají pak bledě hnědý šat mladých ptáků, pelichají však už po třech měsících do poněkud světlejšího prvního zimního šatu, který pak v březnu opět nahradí světlejším šatem letním.

Potrava

Mrtvá i živá zvířata, pokud je rackové mohou zdolat.

Racek šedýNázvy ve světě

Anglicky: Glaucous Gull, Dánsky: Gråmåge, Finsky: Isolokki, Francouzsky: Goéland bourgmestre, Holandsky: Grote burgemeester, Islandsky: Hvítmáfur, Italsky: Gabbiano glauco, Maďarsky: Jeges sirály, Německy: Eismöwe, Norsky: Polarmåke, Polsky: Mewa polarna, Portugalsky: Gaivota-hiperbórea, Rumunsky: Pescăruşul gheţurilor, Slovensky: Čajka bledá, Španělsky: Gaviota hiperbórea, Švédsky: Vittrut

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.