Znaky
Na hlavě jsou tři nápadné žlutohnědé podélné proužky, střední ocasní pera jsou nejdelší. Rákosník ostřicový dosahuje v dospělosti délky těla asi 13 centimetrů. Zpěv je podobný zpěvu jiných druhů rákosníků, rychlý a žvatlavý s často se opakujícími slokami, například „diu- diu- diu, didi- did, errr". Varovný hlas je „tk".
Prostředí
Rákosník ostřicový s oblibou vyhledává rozlehlé bažiny s travinami a řídkými stébly rákosu i křovinaté slatiny. Jeho stav bohužel všude silně klesá. Je tažným ptákem, přezimujícím v tropické Africe. Dříve hnízdil tento druh rákosníka z čeledi pěnicovitých i v České republice, nyní vzácně (místy pravidelně) protahuje na jaře i na podzim. Faunistická komise ČSO registruje v letech 2002-2007 z našeho území 12 pozorování a odchytů.
Rozmnožování
Samička snáší nejčastěji pět až šest asi 16 milimetrů dlouhých vajíček, hnízdí od poloviny května. Na vejcích sedí pouze samice po dobu 13 až 14 dnů, mláďata jsou poté na hnízdě dalších 13 až 14 dnů. Matka je však i po opuštění hnízda určitou dobu vodí, učí a krmí, dokud se neosamostatní. Po hnízdění se vykrmují a připravují na tah do Afriky.
Potrava
Rákosník ostřicový se živí hlavně hmyzem a pavouky, v menší míře požírá také vodní plže.
Komentáře ke zvířeti