Rákosník ostřicový

Rákosník ostřicový

Acrocephalus paludicola

Výskyt: Evropa
Velikost: 11,5-13 cm
Hmotnost: 10-13 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, pavouci
velikost písma:  A A A
10.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2608 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Na hlavě jsou tři nápadné žlutohnědé podélné proužky, střední ocasní pera jsou nejdelší. Rákosník ostřicový dosahuje v dospělosti délky těla asi 13 centimetrů. Zpěv je podobný zpěvu jiných  druhů rákosníků, rychlý a žvatlavý s často se opakujícími slokami, například „diu- diu- diu, didi- did, errr". Varovný hlas je „tk".

Prostředí

Rákosník ostřicový s oblibou vyhledává rozlehlé bažiny s travinami a řídkými stébly rákosu i křovinaté slatiny. Jeho stav bohužel všude silně klesá. Je tažným ptákem, přezimujícím v tropické Africe. Dříve hnízdil tento druh rákosníka z čeledi pěnicovitých i v České republice, nyní vzácně (místy pravidelně) protahuje na jaře i na podzim. Faunistická komise ČSO registruje v letech 2002-2007 z našeho území 12 pozorování a odchytů.

Rozmnožování

Samička snáší nejčastěji pět až šest asi 16 milimetrů dlouhých vajíček, hnízdí od poloviny května. Na vejcích sedí pouze samice po dobu 13 až 14 dnů, mláďata jsou poté na hnízdě dalších 13 až 14 dnů. Matka je však i po opuštění hnízda určitou dobu vodí, učí a krmí, dokud se neosamostatní. Po hnízdění se vykrmují a připravují na tah do Afriky.

Potrava

Rákosník ostřicový se živí hlavně hmyzem a pavouky, v menší míře požírá také vodní plže.

Rákosník ostřicovýNázvy ve světě

Anglicky: Aquatic Warbler, Dánsky: Vandsanger, Finsky: Sarakerttunen, Francouzsky: Phragmite aquatique, Holandsky: Waterrietzanger, Chorvatsky: Trstenjak ševar, Islandsky: Fenjasöngvari, Italsky: Pagliarolo, Maďarsky: Csíkosfejű nádiposzáta, Německy: Seggenrohrsänger

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.