Rakosník Cettiův

Rakosník Cettiův

Cettia cetti

Výskyt: Evropa
Velikost: 13 cm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2320 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Rákosník Cetiiův neboli cetie jižní má hřbetní stranu červenohnědou, delší zaokrouhlený ocásek a šedobílou spodní stranu těla. Známý je tento druh tím, že jako jediný evropský pěvec má ocas složen z 10 ocasních per místo obvyklých 12. Dosahuje v dospělosti délky těla 13 centimetrů.

Prostředí

S oblibou obývá rákosník Cettiův neprostupné houštiny na březích řek a jezer a v bažinách. Hnízdí v jižní a jihozápadní Evropě v hustých vysokých porostech, přednostně u vody. V září roku 2007 byl poprvé tento druh rákosníka zaznamenán i na území České republiky – byl chycen do nárazové sítě u obce Jestřebí na Českolipsku. Určen byl jako mladá samice. Po okroužkování a vyfotografování byl exemplář vypuštěn.

Rozmnožování

Sameček se v době hnízdění ukazuje jen na okamžik na vrcholcích větví a začíná náhle a hlasitě zpívat, asi po sekundě stejně náhle umlká. Tento projev je tak bezprostřední, že ten droboučký ptáček zpívá i tehdy, chytíme-li ho a vložíme do sáčku, jakých používáme při kroužkování ptáků. Sameček zpívá ve dne i v noci. Samička splétá na zemi nebo kousek nad zemí pod nejhustším křoviskem šálkovité hnízdo. Cetie jižní snáší lesklá, cihlově červená vejce. Žije velmi skrytým životem.

Rakosník CettiůvNázvy ve světě

Anglicky: Cetti's Warbler, Dánsky: Cettisanger, Finsky: Silkkikerttunen, Francouzsky: Bouscarle de Cetti, Holandsky: Cetti's zanger, Chorvatsky: Svilorepa, Islandsky: Blæsöngvari, Italsky: Usignolo di fiume, Maďarsky: Berki poszáta, Německy: Seidensänger

Foto: http://www.poulia.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.