Neoféma tyrkysová

Neoféma tyrkysová

Neophema pulchella

Výskyt: Jihovýchodní Austrálie
Velikost: 21-23 cm
Hmotnost: 35-46 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 18-21 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 400 Kč/ks
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     52464 zobrazení     4 komentáře

Rozlišování pohlaví

Rozdíl mezi oběma pohlavími se u tohoto druhu dá snadno určit. Samičce chybí červený proužek na lopatkách, má méně modré barvy na hlavičce a její zbarvení je celkově vybledlejší.

Povaha

Tito bohatě zbarvení papoušci jsou v průměru velice snášenliví ve vztahu k jiným ptákům a platí to i pro daleko menší ptáky, než jsou oni sami. Také však existují výjimky. Nejlepší je chov v páru, protože soužití více párů neofém tyrkysových na stejném prostoru často vede k nepříjemnostem. Také tohoto ptáka můžeme chovat jednotlivě, ale při nedostatku ptačích kamarádů potřebuje hodně pozornosti svého chovatele.

Potrava

Neoféma tyrkysová má dostávat speciální krmivo pro malé papoušky a občas jej doplňujeme senegalským prosem v klasech, malým množstvím čerstvých plevelů a ovocem. Také je vhodná směs pro velké papoušky. V hnízdním období jim v omezeném množství můžeme dávat vaječnou směs pro papoušky a samozřejmě jim nesmí chybět dostatečná zásoba směsi gritu a písku na trávení.

Denní činnost

Neoféma tyrkysová bývá velice klidná a projevuje se jemným, melodickým hlasem. Nemá tendenci oklovávat věci a ničit své okolí. Traváček tyrkysový se při ohleduplném zacházení dá výborně ochočit a bude nám důvěřovat.

Hnízdění

Ideální budka má rozměr dna asi 18 x 18 cm a výšku asi 30-35 cm. Tito papoušci si nesplétají hnízdo, ale rádi snášejí vajíčka na jemnou, navlhčenou vystýlku. Na dno budky můžeme proto navršit trochu rašeliny, hoblin a pilin.

Snůšku tvoří 4 až 5 bílých vajec, na kterých sedí asi 18 až 21 dnů samička. Mláďata jsou krmena semeny a vaječnou směsí. Přibližně po čtyřech týdnech vylétají z budky. Potom však musí být ještě nějaký čas voděna a přikrmována rodiči. Asi ve věku sedmi až deseti měsíců se dá určit jejich pohlaví, ale může trvat i rok a půl než mladí jedinci získají plné zbarvení. Rodičovský pár, který si spolu dobře rozumí, bychom neměli od sebe oddělovat. Takové páry tvoří často nerozlučnou dvojici po celý život a vyvedou více snůšek za rok.

Mutace

Mezi známé mutace tohoto druhu patří mimo jiné žlutá a světle zelený pastel. Kromě toho existují také mutace traváčků tyrkysových, kdy sameček má červené celé břicho a hruď a samičky mají červené kalhotky. Tento barevný ráz se také vyskytuje ve žluté.

Neoféma tyrkysováNázvy ve světě

Latinsky: Neophema pulchella, Anglicky: Turquoise Parrot, Německy: Schönsittich, Dánsky: Rødskuldret Græsparakit, Španělsky: Periquito Turquesa, Finsky: kaunoruohokaija, Francouzsky: Perruche turquoisine, Italsky: Parrocchetto turchese, Japonsky: kikyouinko, Japonsky 2: キキョウインコ, Holandsky: Turkooisparkiet, Norsky: Turkisparakitt, Polsky: lakówka turkusowa, Rusky: Лазурный травяной попугайчик, Slovensky: tráviar tyrkysový, Švédsky: Praktparakit, Čínsky: 绿宝石鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.05.2018, 21:31
Mládata se vylihnou a starý je zabijí.Ve voliéře je pár sám.
30.06.2017, 16:09
Helčaj:je to něco jako vajecina,ale jsou tam zrníčka a vitaminy pro preperovani
16.02.2017, 16:25
Jak poznam,ze mám mladého ptáka?
12.08.2016, 10:52
Co je to vaječná směs?