Netopýr velkouchý

Netopýr velkouchý

Myotis bechsteinii

Výskyt: Evropa
Velikost: 8,5-10 cm
Hmotnost: 7-12 g
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 20 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8537 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr velkouchý je středně velký druh netopýrů. Jeho předloktí bývá dlouhé od 39 do 47 milimetrů, délka těla se u tohoto druhu pohybuje v rozmezí od 45 do 55 milimetrů, ocas je potom dlouhý 41-45 milimetrů, ucho má netopýr velkouchý dlouhé 23-26 milimetrů. Rozpětí křídel činí u dospělých jedinců 250-286 milimetrů, váha jednoho zvířete je 7-12 gramů. Nápadně velké boltce nejsou navzájem srostlé. Barva srsti je okrově hnědá, spodina šedobílá. Mláďata jsou šedá.

Rozšíření

Netopýr velkouchý chybí v severozápadním Německu a na většině území Polska. Vyskytuje se však jen místně a je vzácný. Malým počtem nálezů se řadí k našim nejvzácnějším netopýrům, ale jako u většiny stromových netopýrů nemusí tento dojem zcela odpovídat skutečnosti. Značně roztroušeně se patrně vyskytuje na celém území, zejména v oblastech s dostatkem listnatých a smíšených lesů a vlhčím klimatem (podhorské oblasti, Moravský kras).

Způsob života

Netopýr velkouchý tvoří letní kolonie (3-10 zvířat). Tyto skupinky obývají duté stromy ve smíšených a listnatých lesích. Zimuje ve štolách a jeskyních, asi též v dutinách stromů a štěrbinách skal. Jsou známy případy, kdy byli jednotlivý jedinci tohoto druhu nalezení v letních koloniích jiných druhů, nejčastěji netopýra řasnatého (Myotis nattereri). Jedná se o poměrně dlouhověké zvíře, jsou známi případy i o dožitém věku 21 let.

Foto: http://loboestepariok.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.