Netopýr mauricijský

Taphozous mauritianus

Výskyt: Afrika, Madagaskar
Délka těla: 7,5-8,5 mm
Hmotnost: 20-25 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3067 zobrazení     0 komentářů

Tento netopýr z čeledi embalonurovitých je rovněž znám pod jménem netopýr hrobkový, protože se často ukrývá v hrobkách. Netopýr mauricijský se pozná podle šedohnědého kropenatého zbarvení a bílých křídel a spodní strany. Přes den hřadují na stěnách budov, hrobek a kmenech stromů a večer vyletují lovit hlavně motýly. Vydávají série zvuků, které může postihnout i lidské ucho.

Netopýr mauricijský dorůstá délky těla v rozmezí 7,5-8,5 centimetrů, předloktí dosahuje až 6 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 20 až do 25 gramů.

Netopýr mauricijský obývá ve volné přírodě západní, střední a východní Afriku, rovněž Madagaskar a Mauricius; v těchto oblastech se vyskytuje v lesích a v městských sídlech.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Netopýr mauricijskýNázvy ve světě

Anglicky: Mauritian Tomb Bat

Foto: http://www.fotopedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.