Netopýr parkový

Netopýr parkový

Pipistrellus nathusii

Výskyt: Evropa
Velikost: 8-9,5 cm
Hmotnost: 6-15,5 g
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3072 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr parkový je malý druh, předloktí má dlouhé 32-37 milimetrů, délka těla činí 46-55 milimetrů, ocas 33-40 mm, ucho je velké 10-14 milimetrů, rozpětí křídel 230-250 milimetrů, hmotnost zvířete činí 6-15,5 gramů. Je zpravidla větší než netopýr hvízdavý, od kterého se odlišuje větším horním Pl, horní 12 přesahuje kratší vrchol I1 a uspořádáním I1, 2, 3 v dolní čelisti. Uropatagium je z poloviny ochlupeno. 5. prst křídla nad 43 milimetrů.

Rozšíření

Netopýr parkový chybí v severozápadním Německu. V České republice i na Slovensku je velmi vzácný (hojnější v lužních lesích blízko vod).

Způsob života

Jde o typicky lesní druh vázaný hlavně na lužní lesy a pobřežní vegetaci řek v nižších polohách. Úkryty vyhledává ve stromových dutinách (budkách) a štěrbinových úkrytech, přičemž se nevyhýbá ani lidským stavbám (skuliny za obložením stěn, štěrbiny ve stěnách, za okenicemi apod.). V takovýchto úkrytech byla ostatně nalezena většina z našich letních kolonií i jednotlivě žijící samci. Jako jiné druhy rodu rodí celkem pravidelně dvojčata. Je jedním z mála vysloveně tažných netopýrů s doloženými sezónními migracemi na vzdálenost až 1000 km. Nápadným průvodním jevem počátku podzimních migrací je masový přílet samců, kteří obsazují již počátkem července vhodná teritoria a pařící úkryty, zvláště v okolí řek a jiných tahových cest, kde zůstávají až do konce září.

Netopýr parkovýNázvy ve světě

Anglicky: Nathusius' Pipistrelle, Holandsky: Ruige dwergvleermuis, Chorvatsky: Natuzijusov tutumiš, Maďarsky: Durvavitorlájú törpedenevér, DE Němčina : , Rusky: Netopyr Nathusiusa, Slovensky: Netopier parkový

Foto: http://www.looduskalender.ee

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.