Myšice křovinná

Apodemus sylvaticus

Výskyt: Evropa, Asie, severozápadní Afrika
Délka: 14-22 cm s ocasem
Hmotnost: 13-38 g
Březost: 21-26 dnů
Počet mláďat: 4-7 ks
Potrava: Semena, kořínky, hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3977 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Myšice křovinná dosahuje délky těla 77-111 milimetrů, ocas je dlouhý 69-106 milimetrů, zadní tlapka bývá velká 19,5-24 milimetrů, ucho 14,5-18,5 milimetrů, hmotnost dospělého jedince kolísá od 13do 38 gramů. Zadní tlapku má většinou kratší než 23 milimetrů, rozhraní mezi šedohnědým hřbetem a břichem je ostré, žlutá skvrna na hrdle často chybí. Ocas je obvykle kratší než tělo (slupuje se).

Rozšíření

S výjimkou severní Skandinávie a Finska obývá skoro celou Evropu (včetně Islandu i středomořských ostrovů), severozápadní Afriku a v Asii jde až do severní Indie, Číny a Mongolska. V České republice jako jeden z nejběžnějších drobných savců žije prakticky všude od nížin až vysoko do subalpinského pásma hor (např. Krkonoše 1400-1500 m n. m.).

Způsob života

Noční hlodavec, žijící na okrajích polí, v přilehlých lesích a křovinách. Dobře šplhá, hrabe si nory, kde má hnízdo a zásobárny. Jako ostatní myšice žije v rodinách, zimu někdy tráví ve stozích a budovách. Myšice křovinná má poměrně velkou rozmnožovací schopnost - březí samice zastihneme od února do srpna až září a během této doby mohou mít 3 vrhy s 4-7 (2-9) mláďaty. Rodí se holá a slepá s hmotností 1-2 gramy, okolo 6. dne života jim pokrývá hřbet krátká šedohnědá srst a o několik dní později se objevuje i bílé osrstění břicha.

Myšice křovinnáNázvy ve světě

Anglicky: Long-tailed Field Mouse, Holandsky: Bosmuis, Chorvatsky: Šumski miš, Islandsky: Hagamús, Maďarsky: Közönséges erdeiegér, Německy: Waldmaus, Rumunsky: şoarece de lemn, Rusky: Lesnaja myš, Slovensky: Ryšavka obyčajná

Foto: http://www.istitutoveneto.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.