Netopýr vousatý

Netopýr vousatý

Myotis mystacinus

Výskyt: Evropa
Velikost: 3,8-5 cm
Hmotnost: 3,5-6,5 g
Délka života: Kolem 4 let
Potrava: Drobnější hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3253 zobrazení     3 komentáře

Charakteristika

Hlava s tělem 3,8-5 cm, ocas 3-4 cm, výška 0,7-0,8 cm, předloktí 3,2-3,7 cm, hmotnost 3,5-6,5 g. Malý. Zbarvení těla tmavé, shora hnědší, spodina šedá, uši a blány dočerna. Uši krátké a špičaté, tragus dosahuje jen do poloviny jejich výšky. Na obou stranách tlamičky má netopýr vousatý vousovité chomáčky chlupů. Odtud pochází jeho druhové jméno.

Výskyt

Otevřená krajina s jednotlivými stromy. V létě přespává v dutinách a rozsedlinách stromů, někdy v ptačích budkách nebo za okenicemi. V zimě přespává netopýr vousatý ve štolách a jeskyních.

Způsob života

Létá už za prvního soumraku. Občas bývá zpozorován na lovu dokonce i za dne. Létá nízko nebo ve středních výškách kolem cest lemovaných křovisky, nebo prolétává mezi stromy. Let působí rovnoměrně, není ani příliš rychlý, ani moc trhavý, připomíná spíš velkého motýla. Obecné jsou netopýři vousatí samotáři. I v zimě přezimují o samotě, ve skalních výklencích a rozsedlinách, někdy visí volně od stropu jeskyně.

Rozmnožování

Některé samičky jsou schopny rozmnožování již ve 4 měsících, většina však až po roce. Páření bylo pozorováno v lednu, a s pokračujícím přezimováním je čím dál tím víc samiček oplodněných. Samečků je víc a dožívají se vyššího věku než samičky. Průměrná délka života je kolem 4 let, nejvyšší 19 let. Samičky odchovávají mláďata společně ve zvláštních velkých prostorách.

Potrava

Jako nejmenší druh rodu Myotis dává netopýr vousatý přednost drobnějšímu hmyzu.

Netopýr vousatýNázvy ve světě

Anglicky: Whiskered Bat, Holandsky: Baardvleermuis, Chorvatsky: Brkati šišmiš, Maďarsky: Bajuszos denevér, Německy: Kleine Bartfledermaus, Rusky: Usataja nočnica, Slovensky: Netopier fúzatý

Foto: http://www.nvvbdw.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.03.2017, 11:09
:-) : )
16.03.2017, 11:07
netopíři sou super
16.03.2017, 11:04
mám rádá netopýry :-D :-)