Koala

Koala

Phascolarctos cinereus

Výskyt: Východní Austrálie
Délka: 65-85 cm
Hmotnost: 4-15 kg
Březost: 35 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Listy blahovičníku
velikost písma:  A A A
04.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5721 zobrazení     0 komentářů

Koala žije a také se živí výhradně na eukalyptových (blahovičníkových) stromech a dolů sestupuje jen v případě vyhledávání nové potravy nebo při požírání jílu pro lepší trávení. Koala má jedinečně přizpůsobená játra, která dovedou rozkládat jedovaté látky obsažené v listí blahovičníků, jeho jediné potravě. Zavalité tělo a velkou hlavu pokrývá huňatá šedohnědá srst, na krku a hrudi bílá a na zádi skvrnitá. Koalové se hlasitě ozývají v době páření a dominantní samec se páří mnohem častěji než mladí jedinci. Jediné mládě tohoto „vačnatého medvídka“ saje ve vaku šest měsíců a vak s otvorem dozadu opouští teprve ve stáří jednoho roku. Tento druh má jen málo přirozených nepřátel kromě dravých ptáků, ale ohrožuje ho lidské hospodářství a také rozsáhlé lesní požáry.

V dospělosti dosahuje koala délky těla v rozmezí mezi 65-85 centimetry, hmotnost značně kolísá od 4 kilogramů a u některých jedinců může dosáhnout až 15 kilogramů.

Koala obývá ve volné přírodě východní Austrálii; kde nejčastěji navštěvuje eukalyptové lesy a podrost pod úrovní 1 000 metrů nad mořem.

Koala se pase čtyři hodiny v noci, po celý zbytek dne nehybně odpočívá. Český název čeledi, do které patří tento medvídek, je koalovití.
 

KoalaNázvy ve světě

Anglicky: Koala, Německy: Koala, Rumunsky: Koala

Foto: http://www.rymich.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.