Tamarín skákavý - Kalimiko

Tamarín skákavý - Kalimiko

Callimico goeldii

Výskyt: Severozápad Jižní Ameriky
Délka těla: 22-23 cm bez ocasu
Hmotnost: 450-500 g
Březost: 120-140 dnů
Počet mláďat: 2 ks
Délka života: 10-15 let
Potrava: Ovoce, hmyz a malí obratlovci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5016 zobrazení     0 komentářů

Kalimiko patří do čeledi kosmanovitých a jeho synonymní jméno je tamarín skákavý. Je větší než ostatní tamaríni a má dlouhou černou srst a na hlavě mezi čelem a krkem chocholku delší srsti. Řezáky mu slouží k okusování kůry stromů, dále se živí šťávami a pryskyřicí. Kalimiko požírá také ovoce, hmyz a malé obratlovce. Pohybuje se ve stálých, sehraných skupinách do deseti členů a obvykle se skrývá v husté vegetaci.

V dospělosti dorůstá kalimiko délky těla 22-23 centimetrů, ocasu 26-32 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 450 do 500 gramů.

Ve volné přírodě obývá tamarín skákavý severozápad Jižní Ameriky; konkrétně tropické pralesy a bambusové porosty. V zajetí je krmíme minimálně 3 x denně do misek umístěných ve větvích. Základ tvoří očištěné a na drobné kousky nakrájené nebo nastrouhané ovoce v co nejširším sortimentu (banány, pomeranče, mandarinky, grepy, kivi, hroznové víno, ananas, meruňky, broskve, jablka, hrušky, jahody, angrešt, rybíz...). Ze zeleniny jsou vhodná rajčata, paprika, okurky, mrkev, salát i další druhy. Tuto potravu doplníme o různé tvarohové a smetanové krémy, sýry, jogurty, dětské přesnídávky, kompoty, dětské piškoty, syrová i vařená vejce a med. Důležitá je živočišná složka potravy. Základ tvoří hmyz, zejména sarančata. Dále podáváme cvrčky, larvy potemníků, někdy přijímají i některé druhy švábů. Na zpestření přidáme krájené drůbeží maso, vnitřnosti a malá myšátka.

Na rozdíl od ostatních kosmanů má tento druh zuby moudrosti.

Kalimiko náleží do čeledi kosmanovití. Žijí v párech nebo malých skupinkách, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, podřízené samice nejsou schopné normální ovulace. Březost trvá 120 až 140 dnů, narodí se obvykle dvojčata. O mláďata se starají oba rodiče, velkou část dne je nosí na sobě zavěšené samec a samici je předává jen ke kojení. Žijí ve skupinách s mláďaty. Jestliže mladí z předchozího roku zůstávají s rodiči, přebírají péči o další potomky oni, přičemž hlavní úloha připadá samečkům. Průměrná délka života je 10 až 15 let.
 

Tamarín skákavý - KalimikoNázvy ve světě

Anglicky: Goeldi's Monkey, Francouzsky: Tamarin De Goeldi, Holandsky: Springtamarin, Maďarsky: Ugrótamarin, Německy: Goelditamarin, Polsky: Miko czarny, Rusky: Мармозетка, Slovensky: Kalimiko, Španělsky: Chichilo

Foto: http://www.animalphotos.me

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.