Kočkodan husarský

Kočkodan husarský

Erythrocebus patas

Výskyt: Západní a střední Afrika
Délka těla: 60-88 cm bez ocasu
Hmotnost: 4-13 kg
Březost: 165 dnů
Počet mláďat: ks
Délka života: 30 let
Potrava: Ovoce, semena, listy, traviny, kořínky, ptáci, savci, ještěrky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5580 zobrazení     1 komentář

Bílý knír a brada kontrastují s tmavším obličejem a tmavým zbarvením hřbetu. Černá srst také lemuje tváře a obočí a malé uši mají na sobě nevelké štětičky. Štíhlé dlouhonohé tělo má krátké prsty, takže „husarka“ je vynikající běžec.

Kočkodan husarský žije ve skupinách asi po deseti členech, kde jediný samec stanoví hranice teritoria a odhání dravce, kdežto samice a mláďata se schovávají.

V suchém období jsou kočkodani husarští malátní, protože strádají nedostatkem potravy a vody.

Kočkodan husarský dorůstá délky těla 60-88 centimetrů, ocasu 41-72 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 4-13 kilogramy.

Kočkodan husarský obývá ve volné přírodě západní a střední Afriku; konkrétně suché savany.

Kočkodan husarský je nejrychleji běhající opice vůbec. Velmi typické je také vyskakování kolmo do výše, když se opice rozhlížejí po okolí.

Typickým znakem kočkodanů je pohyb po všech čtyřech končetinách, a to i ve větvích. Toto kočkodani ovládají nejlépe ze všech druhů opic. Dlouhý ocas jim pak pomáhá při skocích. Všeobecně kočkodanům jako potrava slouží hlavně ovoce, semena, listy, traviny, kořínky drobní živočichové, ptáci, savci, ještěrky. Pohlavní zralosti dosahují samice zhruba ve 4 a půl letech, samci pak v pěti letech. Doba březosti je asi 165 dní. Kočkodani se mohou dožívat až třiceti let.


 

Kočkodan husarskýNázvy ve světě

Anglicky: Patas Monkey, Francouzsky: Patas, Holandsky: Huzaaraap, Chorvatsky: Majmuna patas, Italsky: Eritrocebo, Maďarsky: Huszármajom, Německy: Husarenaffe, Polsky: Patas, Rumunsky: Maimuţa husar, Rusky: Мартышка-гусар, Slovensky: Mačiak husársky, Španělsky: Mono patas

Foto: http://www.fotopedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.08.2020, 18:23
gnbgcgmnvchkgvbvhgjjfhhfghgdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd