Psoun prériový je jeden z pěti druhů typických severoamerických hlodavců psounů. Jméno dostali podle charakteristického hlasu, připomínajícího psí štěkání. Psoun prériový má hnědou až červenohnědou srst, v létě s bílými špičkami, v zimě tmavší. Vousy a špička ocasu jsou černé. Při sousedských sporech psouni agresivně švihají ocáskem a štěkají a mnohdy i vyskakují. Pasou se na obilninách, trávě, slézu a jiných bylinách v létě a v zimě spásají bodláky, kaktusy a kořínky.
Psoun prériový dosahuje délky těla 28-30 centimetrů, ocasu 7-11,5 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 900 gramů až do 1,5 kilogramu.
Psoun prériový obývá oblast prérií v Severní Americe; vyhledává tam pouze travnaté plochy.
Psoun prériový dokáže zničit rozsáhlé plochy obilnin, a proto byl v mnoha oblastech intenzivně huben, takže dnes jsou jeho stavy velmi nízké. Proslulá velká psouní „města“ už dávno patří minulosti.
Samice rodí po 30 dnech březosti 4–5 slepých a holých mláďat. Ta opouštějí noru po 6 týdnech. Převážně mají srst pískově hnědou. Konečná třetina ocasu a hmatavé fousky jsou černé. Živí se rostlinami například: pýrem, bizoní trávou, určitými druhy slézu a v létě aromatickými keříky Chrysothamnus nauseosus, v zimě pak bodláky, kaktusy, kořeny a podzemními cibulemi. Když jsou jejich oblíbené druhy trav spaseny, nechají toto území ležet ladem, dokud tráva opět nenaroste. A naopak – jsou natolik chytří, že se snaží vyhubit druhy rostlin, které jim zrovna příliš nechutnají. Vždy ukousnou jejich výhonky a tím získají prostor pro žádané druhy rostlin.
Komentáře ke zvířeti