Rypoš lysý

Rypoš lysý

Heterocephalus glaber

Výskyt: Afrika
Velikost: 8-9 cm bez ocasu
Hmotnost: 30-80 g
Potrava: Hlízy
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6828 zobrazení     6 komentářů

Tento neobyčejně vyhlížející noční hlodavec má holou, volnou růžově šedou kůži, zakrnělé uši a oči a žije v neobvyklém společenství. Jeho kolonie mají 70-80 členů, z nichž pouze dominantní samice, „královna“, se může rozmnožovat a nepracuje, kdežto ostatní tvoří řetězce, které hrabou a vyhledávají tak v podzemí potravu. Tyto chodby jsou dlouhé až 40 m a vycházejí z ústřední komory. Jejich adaptace na omezený přísun kyslíku uvnitř tunelů, které jsou jejich prostředím: plíce jsou velice malé a krev je schopna velice silně vázat kyslík, zvyšujíc tak efektivitu absorpce kyslíku. Jejich velice nízká dechová frekvence a metabolický proces na zvíře jejich velikosti (okolo 2/3 myši srovnatelné velikosti), jim pomáhá využívat minimálně kyslík. V dlouhých obdobích hladu, například v případě sucha, se jejich metabolismus sníží až o 25 procent.

Rypoš lysý dosahuje délky těla 8-9 centimetrů, ocasu 3-4,5 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 30-80 gramy.

Domovinou tohoto druhu je východní Afrika; kde obývá suché oblastí se stálou teplotou.

Rypoš lysý je jeden ze dvou druhů savců, kteří žijí eusociálně. Mají složitou sociální strukturu, ve které pouze jedna samice (královna) a jeden až tři samci plodí potomstvo, zatímco ostatní členové kolonie jsou dělníci. Stejně jako některá včelstva, dělníci jsou rozděleni do různých kast namísto skupin. Někteří primárně hloubí tunely, zvětšujíce tak síť již hotových tunelů, někteří (vojáci) chrání skupinu před vnějšími predátory.

Vztah mezi královnou a plodnými samci může přetrvat po mnoho let. Chování zvané potlačená reprodukce je předpokládaným důvodem neplodnosti ostatních samic. Je tím myšleno, že neplodnost dělnic je pouze dočasná, nikoli vrozená. Královna žije 13–18 let a je extrémně nepřátelská vůči ostatním samicím chovajícím se jako královny, nebo produkujícím hormony pro přípravu na roli královny. Pokud královna zemře, další samice převezme její místo, někdy po krutém boji se sokyněmi.

Čeleď rypošovitých zahrnuje 12 druhů.

Rypoš lysýNázvy ve světě

Anglicky: Naked Mole Rat, Německy: Nacktmull

Foto: http://www.hint4.me/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.03.2023, 19:35
zdravím všechny milovníky rypošů a jsem velmi mile potěšen že se najdou i lidé kteří mají rypoše rádí stejně jako já, rypoš miloš. rypoš Gregor je můj dlouholetý kamarád, chodíme spolu na žížaly a se vším co řekl souhlasím. Doufám že nový prezident bude o práva rypošů bojovat!!! váš rypoš miloš :-)
19.03.2023, 19:27
souhlasím s vámi se všemi, jsem překrásné zvíře a také nechápu že se mi lidé smějí. Hezčí zvíře neznám. zdraví vás váš rypoš Gregor. :-)
14.09.2020, 09:45
De to kúpim ❤️
29.05.2020, 09:03
rypoš lysý je jeden z mých oblíbených zvířat. nechápu že se mu lidi smějí. :-( ༼ つ ◕_◕ ༽つ
27.05.2017, 17:51
rostomilé zvíře :-)
12.03.2016, 21:23
Ten je roztomilí !
Nechápu proč se ostatním lidem nelíbí