Pekari páskovaný

Pekari páskovaný

Pecari tajacu

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 75-100 cm
Hmotnost: 15-25 kg
Březost: 142–148 dnů
Počet mláďat: 1-4 ks
Potrava: Ovoce, kořeny, plody, traviny
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2853 zobrazení     0 komentářů

Pekari páskovaný je nejmenší ze tří druhů pekariů má soudkovité tělo a štíhlé nohy, obvykle je tmavošedý s bělavým obojkem na krku a má malé, dolů ohnuté špičáky. Mláďata jsou rezavá a mají úzký černý pruh podél hřbetu. Pekariové jsou velmi společenští, vytvářejí skupiny až o patnácti jedincích různého věku a pohlaví. Všechna zvířata spolupracují při odhánění nepřátel, zejména kojotů, pum a jaguárů. Sociální vztahy jsou důležité a členové skupiny je posilují tím, že se navzájem upravují.

Pekari páskovaný dosahuje délky těla 75 centimetrů až jeden metr, délky ocasu 3-5 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 15-25 kilogramů.

Pekari páskovaný obývá jihozápad USA až Jižní Ameriky; konkrétně navštěvuje pouště a tropické lesy. Je velmi nebojácný, v případě nutnosti dokáže vyvinout i rychlost 35 km/h a při ohrožení se často neostýchá použít velmi ostré zuby. V mnoha lokalitách si však již přivykl na lidskou společnost a občas se v její přítomnosti vyskytuje i na okrajích měst. Ve volné přírodě žije obvykle v menších, 2 - 20 (obvykle v 6 - 9) členných skupinách, které vede starší a zkušená samice.

Tento pekari je ohrožen především lovem a ničením jeho prostředí. Po 142 – 148 denní březosti rodí samice v ústraní 1-4 mláďata, která dospívají již v prvním roce života.
 

Pekari páskovanýNázvy ve světě

Anglicky: Collared Peccary, Chorvatsky: Ogrličasti pekari, Německy: Halsbandpekari, Polsky: Pekari obrożny

Foto: http://de.academic.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.