Voduška červená
Kobus leche
Voduška červená
Kobus leche
Voduška červená je mnohem známější pod názvem voduška lečve nebo lečve. Žije v záplavových oblastech a v bažinách, kde spásá traviny a vodní rostliny a reaguje na sezónní změny hladiny řek a jezer. Dovede dobře plavat a potápět se a silná záď i prodloužené spárky jí usnadňují pohyb v mělké vodě sérií skoků. Na souši jen odpočívá a rodí mláďata. Voduška červená má kaštanovou až černou srst s bílou spodinou a černými pruhy na nohách. Lyrovité rohy mají výhradně samci. Voduška lečve vytváří velká stáda, podobně jako voduška kob. Voduška červená je ohrožena vysoušením bažin a stavbou vodních děl.
Voduška lečve dosahuje délky těla 1,3-2,4 metru, ocas pak bývá dlouhý kolem jednoho metru, hmotnost se pohybuje v rozmezí 50-103 kilogramů.
Voduška červená obývá střední a jižní Afriku; konkrétně mokřady.
Lečve je proslulá rychlým, mimořádně obratným pohybem ve vodě, jakého jiná antilopa nedosáhne.
Voduška červená je aktivní ve dne. Žije v ohromných stádech, které mohou čítat několik stovek, ba i tisíců jedinců a má systém malých teritorií zvaných leky. Členové jednoho stáda bývají obvykle jednoho pohlaví, až na období páření, kdy se jednotlivá stáda navzájem promíchávají. Před pářením spolu samci agresivně zápasí, k čemuž používají své rohy. Samice rodí po 225 dnech březosti jediné mládě. Voduška červená se může dožít až 15 let.
Názvy ve světě
Voduška červená
Anglicky: Leche, Německy: Letschwe, Rumunsky: Antilopa de apă a lui Litschi, Slovensky: Vodárka lečve
Mohlo by vás také zajímat
Užovka červená, Pěnodějka červená, Zákeřnice červená, Volavka červená, Voduška kob, Voduška puku, Chocholatka červená, Voduška velká, Paještěrka červenavá, Vroubenkovka červená
Foto: http://www.123rf.com