Zákeřnice červená

Zákeřnice červená

Rhynocoris iracundus

Výskyt: Evropa
Velikost: 2 cm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6048 zobrazení     2 komentáře

Zákeřnice červená, patří do čeledi zákeřnicovitých, stejně jako také ostatním několika zbývajícím druhům čeledi, se kterými je možné se u nás při troše štěstí setkat, se daří více v teplejších oblastech. I když se jedná o druh, který se i u nás pravděpodobně místy vyskytuje v hojnějších počtech, opatrný způsob života i přirozená plachost ji činí dobře skrytou. A to i přesto, že její výrazné červenočerné zbarvení i velikost téměř 2cm, jsou faktory, které by měly hrát spíš proti ní.

Vzhled zákeřnice působí velmi výrazným dojmem. Její silný, hákovitě zahnutý bodec a velké oči s pohledem zabijáka jsou na rozdíl od jiných druhů ploštic již při prvním kontaktu zřejmé. Tělo má charakteristický oválný tvar, s výraznou stavbou mohutně vyhlížející a protáhlé hlavy v popředí, která celkově dotváří její typický vzhled, často velmi podobný také dalším druhům v rámci čeledi.

Zákeřnice červená je dravec. Vyskytuje se na stéblech trav, ale většinou je možné ji zahlédnout na květech nejrůznějších rostlin nebo těsně pod nimi, kde vyčkává, až si hmyz opylující květy přiletí pro svou denní dávku životadárného nektaru, což se mu ale často stane osudným. Široký a zároveň také dlouhý bodec zákeřnice i rychlé přední končetiny jsou účinnou a často neomylnou zbraní jejího arzenálu.

Zákeřnice červenáNázvy ve světě

Anglicky: Red Assassin Bug, Německy: Rote Mordwanze, Slovensky: Zákernica červená

Foto: http://fr.treknature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.03.2018, 18:39
díky dobré informace
28.05.2016, 20:20
super! diky za informace