Lín obecný

Lín obecný

Tinca tinca

Výskyt: Stojaté a mírně tekoucí vody
Délka těla: 35 cm
Hmotnost: Až 1 kg
Počet jiker: Až 600 000 ks
Délka života: 10 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6709 zobrazení     0 komentářů

Lín obecný je kaprovitá ryba střední velikosti s několika nezaměnitelnými znaky. Především jsou to velmi jemné a hluboko vrostlé šupiny nazelenalé barvy, která na bocích a břiše přechází do světle žluté. Dalším znakem jsou černé a oblé ploutve a oční duhovka zbarvená do oranžova. Délka břišních ploutví je jednoduchý rozpoznávací znak pohlaví - samci mají tyto ploutve delší, sahají až k řitnímu otvoru.

Lín dorůstá obvykle do délky 35 cm a hmotnosti 0,4-0,8 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 55 cm a vážit kolem 3 kg.

V České republice se lín obecný vyskytuje ve stojatých a mírně tekoucích vodách na celém našem území, zejména v nížinách. Upřednostňuje zarostlé mělké vody a je nenáročný na množství kyslíku. Je chován v rybnících, obývá mělké údolní nádrže a v hlubokých se stahuje alespoň do prohřátých zátok s výskytem vodních porostů. Vysazuje se také do tekoucích vod, často i takových, kde ani nemusí najít vhodné podmínky. V současnosti u nás není mnoho míst, kde by byl skutečně hojný, ale relativně početný je zatím v Polabí a na jižní Moravě. Rekordní líni pocházeli např. z ÚN Rozkoš nebo z nádrží pod Pálavou. Díky vysazování nebo úniku z rybníků při povodni může být krátkodobě hojný kdekoli.

Pohlavní dospělosti dosahují obě pohlaví někdy už ve třetím, ale častěji ve čtvrtém roce života. Výtěr probíhá v závislosti na teplotě vody, která musí překročit 18°C. Výtěr je dávkový a probíhá ve dvou až třech vlnách. Může k němu dojít už v květnu, ale často daleko později a v nepříznivých letech se může protáhnout až do srpna.

Před výtěrem tvoří líni hejna, z nichž se vydělují menší skupinky 2-3 ryb, které se společně vytírají na vodní rostlinstvo. Počet jiker od jedné samice se jako u většiny kaprovitých ryb pohybuje v řádech desetitisíců až statisíců. U samice o hmotnosti 1,83 kg pocházející z ÚN Lipno byl odhadnut počet jiker na 607 000 jiker.

Lín obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Doctor-fish, Německy: Schleie, Chorvatsky: Linjak, Maďarsky: Nyálkás compó, Rumunsky: Lin, Slovensky: Lieň obyčajný

Foto: http://www.rios-galegos.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.