Losos obecný
Salmo salar
Losos obecný
Salmo salar
- Výskyt: Řeky
- Délka těla: 150 cm
- Hmotnost: 25 kg
- Počet jiker: 8000-40 000 ks
- Délka života: 13 let
- Potrava: Dravec
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Nadřád: Teleostei - kostnatí
- Řád: Salmoniformes - lososotvární
- Čeleď: Salmonidae - lososovití
- Rod: Salmo - pstruh
Losos obecný se v Evropě vyskytuje při severním pobřeží. Odtud táhne na podzim houfně do řek, a to až k pramenům, kde se v zimních měsících tře. Během celé této doby nepřijímá žádnou potravu. Do prohlubně, kterou si vytvoří samice údery ocasu, naklade až kolem 40 000 jiker a pokryje je pískem. Po vytření se lososi vracejí zpátky do moře, ale mnoho jich cestou zahyne. Za svůj život se lososi třou dvakrát až pětkrát. Mladí jedinci zůstávají v řekách 3 až 5 roků a živí se tu hmyzem a drobnými rybami.
V moři se losos obecný živí šprotami, sledy a korýši. Dorůstá délky až 1,5 metru a hmotnosti přes 50 kilogramů.
Od roku 1998 je plůdek lososa vysazován v severních Čechách, především do říčky Kamenice a údajně také do Ploučnice a Ohře. Malý počet ryb se vrací a pokouší se o výtěr, ale výsledek projektu je stále ještě nejistý. Několik lososů se ulovilo v dolním úseku Labe a ojediněle i na Ohři. Dne 30.10.2002 byly uloveny čtyři exempláře (3 mlíčáci a 1 jikernačka) na trdlišti v říčce Kamenici. Zprávu o tomto úspěchu odvysílala i televize.
V letech 2005–2006 nebyly publikovány snad žádné významnější údaje o přítomnosti lososa na našem území.
Tření u nás probíhalo od konce října až do prosince. Samice při něm vytlouká ocasem na písčitém dně 2–3 m dlouhou mělkou jámu, kterou po výtěru zase zahrabává. Vytírá se často postupně s několika samci, kteří o toto právo mohou svádět i souboje. Třecích hnízd může samice vyhloubit i několik a celý výtěr se může protáhnout až na 14 dnů. Při nedostatku velkých tažných samců se zřejmě mohou uplatnit i malí netažní samci, kteří jsou v porovnání s jikernačkou až směšně malí. Samcům se v době tření zvětšují přední zuby a na dolní čelisti vyrůstá typický „hák“. Jedná se o vazivový útvar, který může být po výtěru (pokud samec přežije) opětovně vstřebán. Lososi vracející se po ukončeném výtěru do moře jsou ve velmi špatné kondici a u nás byli označováni jako „tuláci“.
V evropských řekách patří dnes k vymírající fauně. U nás býval losos obecný hojný i ve Vltavě, ale to už patří minulosti. Maso lososa patří k nejvyhledávanějším.
Názvy ve světě
Losos obecný
Anglicky: Atlantic Salmon, Chorvatsky: Pravi losos, Islandsky: Lax, Italsky: Salmone atlantico, Německy: Lachs, Norsky: Laks, Španělsky: Salmón
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný
Foto: http://www.biopix.dk