Mšice broskvoňová

Myzus persicae

Délka těla: 1,5-2,5 mm
Hostitelské rostliny: Řepa, brambor, luskoviny
Nepřátelé: Slunéčka, blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2629 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Mšice broskvoňová se vyskytuje na řepě, bramboru, luskovinách a mnohých dalších plodinách.

Popis

Zbarvení dospělců je variabilní, nejčastěji různé odstíny zelené až nažloutlé, někdy hnědočervené. Chodidla a tykadla jsou tmavá. Okřídlení jedinci mají černou hlavu a hruď a velkou černou skvrnu na zadečku. Sifunkuly tmavé, válcovité ve druhé polovině zduřelé. Velikost 1,5-2,5 mm. Nymfa je bezkřídlá. Zbarvení je nažloutlé až načervenalé. Velikost kolem 2 mm. Charakteristickým znakem jsou čelní hrbolky, z nichž vyrůstají tykadla.

Příznaky poškození

Mšice broskvoňová deformuje listy sáním, přenos rostlin­ných virů. Virus Y (PVY), A (PVA), M (PVM) a S (PVS). U viru svinutky (PLRV) není známý jiný způsob přenosu než mšicemi.

Způsob života

Přezimuje vajíčko v trhlinách na kůře na stromech rodu Prunus. Během vegetace sají na spodních stranách listů. Nevytváří kolonie, vyskytují se samostatně. V prů­běhu roku se rozmnožují živorodě, vajíčka jsou kladena pouze na podzim. Sáním škodí dospělci i nymfy. První nálety do porostů začínají zhruba v polovině května. V období června jsou nálety ještě pořád na nižší úrovni, postupně však, ale zesilují. Nálety kulminují zhruba na přelomu července a srpna, v září jsou už spíše ojedinělé. Každý rok se vyvinou 2-3 generace na primárním hostiteli (rod Prunus) a 6-10 generací na sekundárním hostiteli (řepa, brambor aj.).

Ochrana

Přirození nepřátelé - slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, blanokřídlí parazitoidi, entomopatogenní houby.

Indikace ošetření – v porostech bramboru po signalizaci náletu mšic do Lambersových misek se provede ošetření postřikovými insektici­dy, pokud již nedošlo k aplikaci granulovaných insekticidů.

Mšice broskvoňováNázvy ve světě

Anglicky: Green Peach Aphid, Finsky: Persikkakirva, Chorvatsky: Zelena breskvina uš

Foto: www.nbair.res.in

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.