Perlorodka říční

Perlorodka říční

Margaritifera margaritifera

Výskyt: Eurasie a Severní Amerika
Délka života: Až 90 let
Potrava: Organické částice z vody
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11530 zobrazení     0 komentářů

Perlorodka říční je naším jediným zástupcem čeledi perlorodkovitých. Je roz­šířena v mírném pásu severní polokoule, ale v mnoha zemích již následkem znečištění vod a úprav vodních toků vymizela.

Perlorodka říční vyžaduje totiž čistou měkkou vodu (bez vápníku) menších toků s písčitým nebo kameni­tým dnem. Lastury perlorodky říční jsou protáhle ledvinové, tmavé, ve stáří až černé, s hustými nepra­videlnými přírůstkovými čarami. Je to měkkýš dlou­hověký, může žít až devadesát let.

Lastury jsou silné a těžké, na svém povrchu zpravidla dosti odřené a poškozené. Na rozdíl od škeble mají zámek se sil­nými zuby a lištou, která se dozadu rozšiřuje a nemá postranní zuby. Perlorodky se odedávna lovily pro drobné, ale velmi krásné a zajímavé říční perly. Ty vznikají jednak vchlípením části pláště, který vytvoří perlový váček, anebo vniknutím zrnka písku do plá­šťové dutiny. Postupným vylučováním vrstviček eragonitu pak vzniká perla. U nás se nyní perlorodka vyskytuje jen na několika málo místech na Šumavě a přes dlouhodobou zákonnou ochranu je na ústupu. V sousedním Bavorsku i v jiných evropských zemích přikročili k umělému odchovu a vysazování perlorodek do vhodných toků a skutečně se jim podařilo po­čty perlorodek zvýšit. Perly říční, které jsou u nás v prodeji, pocházejí většinou ze západní a jižní Evro­py nebo z východní Asie, kde žijí jiné, otužilejší druhy, snášející zejména vápník, a rychle rostoucí.

Perlorodka říčníNázvy ve světě

Anglicky: Freshwater Pearly Mussel, Dánsky: Flodperlemusling, Finsky: Jokihelmisimpukassa, Francouzsky: Moule perličre d'eau douce, Holandsky: Parelmossel, Chorvatsky: Riječna bisernica, Japonsky: KAWASHINJU-GAI, Lotyšsky: Ziemeļu upespērlene, Německy: Fluß-Perlmuschel

Foto: raymond.rodriguez1.free.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.