Perlorodka říční je naším jediným zástupcem čeledi perlorodkovitých. Je rozšířena v mírném pásu severní polokoule, ale v mnoha zemích již následkem znečištění vod a úprav vodních toků vymizela.
Perlorodka říční vyžaduje totiž čistou měkkou vodu (bez vápníku) menších toků s písčitým nebo kamenitým dnem. Lastury perlorodky říční jsou protáhle ledvinové, tmavé, ve stáří až černé, s hustými nepravidelnými přírůstkovými čarami. Je to měkkýš dlouhověký, může žít až devadesát let.
Lastury jsou silné a těžké, na svém povrchu zpravidla dosti odřené a poškozené. Na rozdíl od škeble mají zámek se silnými zuby a lištou, která se dozadu rozšiřuje a nemá postranní zuby. Perlorodky se odedávna lovily pro drobné, ale velmi krásné a zajímavé říční perly. Ty vznikají jednak vchlípením části pláště, který vytvoří perlový váček, anebo vniknutím zrnka písku do plášťové dutiny. Postupným vylučováním vrstviček eragonitu pak vzniká perla. U nás se nyní perlorodka vyskytuje jen na několika málo místech na Šumavě a přes dlouhodobou zákonnou ochranu je na ústupu. V sousedním Bavorsku i v jiných evropských zemích přikročili k umělému odchovu a vysazování perlorodek do vhodných toků a skutečně se jim podařilo počty perlorodek zvýšit. Perly říční, které jsou u nás v prodeji, pocházejí většinou ze západní a jižní Evropy nebo z východní Asie, kde žijí jiné, otužilejší druhy, snášející zejména vápník, a rychle rostoucí.
Komentáře ke zvířeti