Amazoňan haitský
Amazona ventralis
Amazoňan haitský
Amazona ventralis
- Výskyt: Haity, Dominikánská republika, Velké Antily
- Velikost: 28 cm
- Hmotnost: 250 g
- Počet vajec: 2-4 ks
- Inkubační doba: 25 dnů
- Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
- Cena: Kolem 10 000 Kč za mladého ptáka
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Amazona - amazoňan
Severní Amerika
- Nadmořská výška: 730 m
- Povrch: hornatý, vysočiny i roviny
- Teplotní pásy:
- Arktický: srážky 300 mm, teploty pod nulou
- Subarktický: srážky 300 mm, teploty kolem nuly
- Humidní, mírně studený pás: 10 °C
- Humidní, středně teplý pás: 20 °C
- Tropický: nad 20 °C
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,6 °C
- Nejnižší: -19,1 °C
Popis
Samec je zelený, hlavu prsa a vrchní partie má černě lemované, čelo u uzdičku bílou, temeno a horní líce tmavě modré, černě lemované, příuší a nadoboční proužek černý, skvrnu na bradě růžově červenou, spodní břicho s variabilní hnědokarmínovou skvrnou. Vrchní a spodní krovky ocasní má žlutavě zelené, letky ruční a krovky ruční modré, směrem ke špici tmavší, letky loketní a velké krovky křídelní modré na vnějším praporu úzce zeleně lemované, spodní krovky křídelní zelené, spodní strana letek je tmavě zelená. Ocasní péra má amazoňan haitský zelená, na špici žlutá, krajní ocasní péra s červeným nádechem, na vnějším praporu světle modrá. Zobák je rohový, duhovka tmavě hnědá, zobák bledě růžový.
Samice je zbarvena stejně jako samec.
Mláďata jsou podobná dospělým, ale temeno mají jen namodralé nebo bez modrého zbarvení, spodní břicho bledě červené.
Rozšíření
Amazoňan haitský obývá ostrov Haity, Dominikánskou republiku a Velké Antily.
Život v přírodě
Amazoňan haitský byl popsán již dříve, ale tehdy byl uváděn jako samice amazoňana kubánského. Teprve roku 1776 ho P: L: S: Muller správně rozlišil a druhově systematisky zařadil. O bývá nížiny i lesnatý kopcovitý terén. Spatříme je obvykle v párech nebo rodinných skupinách, málokdy v menších hejnech. Zdržují se většinou v korunách vysokých stromů, kde je poznáme podle křiku. Živí sepřevážně semeny a plody palem. Velice rádi zalétávají i na banánové a kukuřičné plantáže, kde hejna působý značné škody. Hnízda byla nalezena v dutinách vysokých stromů, někdy i v opuštěných hnízdech datlů. Snůška činí 2 - 4 vejce, inkubační doba asi 25 dní a mláďata opouštějí hnízdo za 8 týdnů.
Krmení
Amazoňany haitské krmíme směsí pro velké papoušky , naklíčenou slunečnicí, polozralou kukuřicí a pšenicí. Směsi zeleniny a ovoce dáváme banány, pomeranče, hrozny, mrkev, brokolice paprika. Berou i lesknici, pšenici, burské oříšky, rajská jablíčka, zelené krmivo hlavně smetanku lékařskou. V době odchovů podáváme vaječnou míchanici a naklíčená semena.
Názvy ve světě
Amazoňan haitský
Latinsky: Amazona ventralis, Anglicky: Hispaniolan Amazon, Německy: Haitiamazone, Dánsky: Hispaniola-amazone, Španělsky: Amazona de la Española, Finsky: haitinamatsoni, Francouzsky: Amazone d'Hispaniola, Italsky: Amazzone di Hispaniola, Japonsky: mimiguroboushiinko, Japonsky 2: ミミグロボウシインコ, Holandsky: Hispaniola-amazone, Norsky: Hispaniolaamazon, Polsky: amazonka czarnoucha, Rusky: Черноухий амазон, Slovensky: amazoňan korunkatý, Švédsky: Hispaniolaamazon, Čínsky: 白眶绿鹦哥
Mohlo by vás také zajímat
Amazoňan běločelý, Amazoňan císařský, Amazoňan černouchý, Amazoňan červenokrký, Amazoňan fialovotemenný, Amazoňan jamajský, Amazoňan kawalův, Amazoňan kubánský, Amazoňan mnohobarvý, Amazoňan modrobradý