Amazoňan kubánský
Amazona leucocephala
Amazoňan kubánský
Amazona leucocephala
- Výskyt: Argentina, Brazílie, Paraguay
- Velikost: 25-30cm
- Hmotnost: 240g
- Kroužek: 9,5mm
- Počet vajec: 3-5
- Inkubační doba: 27-29 dnů
- Potrava: Směs semen pro velké papoušky, ovoce, zelenina
- Cena: 6000 Kč/ks
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Amazona - amazoňan
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm
Popis
Amazoňan kubánský je zařazen na seznamu CITES mezi kriticky ohrožené druhy náležející do přílohy A. Tento druh patří zbarvením k nejkrásnějším amazoňanům. Jedná se o středně velkého papouška, dorůstajícího délky mezi 25-30cm. Čelo je bílé a tato barva sahá až za oči. Na zeleném hřbetu je patrné velmi hezké černé lemování. Hrdlo má zbarvení sytě červené. Břicho je různé, od fialovočervené na spodní části, až po převládající zelenou. Ocasní pera mají líbivé znaky žluté a oranžové barvy. Mladý pták má méně intenzivní červené zbarvení na břiše. Bílé peří na čele mívá často slabý nádech žluté, či růžové barvy.
Život v přírodě
Amazoňan kubánský žije ve větších skupinách, ve kterých se ale ptáci z jednotlivých párů drží vždy poblíž sebe. Tito amazoňané se v přírodě živí hlavně semeny stromů, keřů, rostlin a bylin. Mají-li příležitost požírají ovoce a trhají obilniny na polích. Je-li přitom pohromadě velká skupina, projevují se ohlušujícím křikem.
Amazoňan kubánský využívá ke svému hnízdění dutiny, buď ve stromech nebo ve vápencových skalách. Vybírá zpravidla vysoké stromy, vlastní hnízdiště bývá ve výšce kolem 6-ti metrů nad zemí. Ve vápencových skalách se hnízdiště nachází podstatně níž, mezi 0,9-3m. Samice snáší 2-3 vejce, které také sama zahřívá. Mláďata se líhnou po 28 dnech inkubace.
Chov
Při chovu v zajetí bývá často problém s agresivitou samců. Podle R.Low jsou samice amazoňana kubánského schopny snášet vejce již ve dvou letech stáří. Větší pravděpodobnost snůšky je ale po dosažení alespoň tří let. Páru předložíme budku, u které by měla mít základna průměr kolem 28cm, výšku 60cm a vletový otvor o průměru. 8-9cm. Samice v zajetí snáší 3-5 vajec. Mláďata se kroužkují kolem dvou týdnů věku. Používají se kroužky o průměru 9,5mm.
Poddruhy
Amazoňan kubánský se vyskytuje v těchto poddruzích:
A. leucocephala leucocephala (amazoňan kubánský východní)
A. leucocephala bahamensis (amazoňan kubánský bahamský)
A. leucocephala caymanensis (amazoňan kubánský kajmanský)
A. leucocephala hesterna (amazoňan kubánský menší)
Zajímavost: jedním z prvních chovatelů, kteří dokázali odchovat mutačního amazoňana byl v roce 1991 Čech Vladimír Matějka. Jednalo se o olivově zelenou samici, která byla použita dále v chovu a později odchovala i stejně zbarvené potomky. Dále je amazoňan kubánský znám i v mutaci lutino.
Názvy ve světě
Amazoňan kubánský
Latinsky: Amazona leucephala, Anglicky: Cuban Amazon Parrot, Dánsky: Cuba-amazone, Finsky: kuubanamatsoni, Francouzsky: Amazone de Cuba, Holandsky: Cuba-amazone, Italsky: Amazzone di Cuba, Japonsky: sakuraboushiinko, Japonsky 2: サクラボウシインコ, Norsky: Kubaamazon, Německy: Kubaamazone, Polsky: amazonka kubanska, Rusky: Кубинский амазон, Slovensky: amazoňan bielohlavý, Čínsky: 古巴白额鹦哥, Španělsky: Amazona Cubana, Švédsky: Kubaamazon
Mohlo by vás také zajímat
Amazoňan běločelý, Amazoňan císařský, Amazoňan černouchý, Amazoňan červenokrký, Amazoňan fialovotemenný, Amazoňan haitský, Amazoňan jamajský, Amazoňan kawalův, Amazoňan mnohobarvý, Amazoňan modrobradý