Hoko pospolitý patří do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae). Obývá severozápadní Amazonii v Kolumbii, Venezuelu jižně od Orinoka a severní Brazílii jižně po Rio Negro. V některých oblastech se vyskytuje až ve výškách kolem 1 800 m n. m. Samice se od samce liší zbarvením, na rozdíl od něj má chocholku bíle pruhovanou. Hoko pospolitý dosahuje hmotnosti 2,5 až 4 kg.
Většinu dne tráví hoko pospolitý na stromech, kde si také převážně hledá potravu. Ozobává zelené výhonky, bobule a ovoce, polyká semena, ale i oříšky apod. Z části se živí též bezobratlými živočichy a příležitostně drobnými ještěry a leguánky. Občas slétne na zem, kde sbírá spadané plody.
Hnízdní období probíhá od prosince do dubna. Hnízdo si tito hokové budují docela malé a ploché, takže připomíná hnízdo holubů, často ho ptáci umísťují jen asi 3 m vysoko nad zemí, a to se jim stává osudným. Indiáni snadno vyberou jejich vejce, která podkládají pod kvočny. Polokrotké hoky pak chovají mezi drůbeží na vesnici. Hnízdo si hokové vystýlají drobnými větvičkami a listy. Samice snáší 1 až 3 bělavá vejce. Na snůšce sedí sama kolem 30 dní. Zpočátku přinášejí rodiče na hnízdo mladým potravu v zobáku. Ve stáří 4 dnů už mláďata poletuji. Po vyhnízdění se hokové pospolití spojují v hejna a potulují se v okolí svého domova v korunách stromů.
Komentáře ke zvířeti