Hoko pospolitý

Crax alector

Výskyt: Kolumbie, Venezuela, Brazílie
Hmotnost: 2,5-4 kg
Počet vajec: 1-3 ks
Délka inkubace: 30 dnů
Inkubační doba: dnů
Potrava: Výhonky, bobule a ovoce, polyká semena
velikost písma:  A A A
25.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2783 zobrazení     0 komentářů

Hoko pospolitý patří do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae). Obývá severozápadní Amazonii v Kolumbii, Venezuelu jižně od Orinoka a severní Brazílii jižně po Rio Negro. V ně­kterých oblastech se vyskytuje až ve výškách kolem 1 800 m n. m. Samice se od samce liší zbarvením, na rozdíl od něj má chocholku bíle pruhovanou. Hoko pospolitý dosahuje hmotnosti 2,5 až 4 kg.

Většinu dne tráví hoko pospolitý na stromech, kde si také převáž­ně hledá potravu. Ozobává zelené výhonky, bobule a ovoce, polyká semena, ale i oříšky apod. Z části se živí též bezobratlými živočichy a příležitostně drob­nými ještěry a leguánky. Občas slétne na zem, kde sbírá spadané plody.

Hnízdní období probíhá od prosince do dubna. Hnízdo si tito hokové budují docela malé a ploché, takže připomíná hnízdo holubů, často ho ptáci umís­ťují jen asi 3 m vysoko nad zemí, a to se jim stává osudným. Indiáni snadno vyberou jejich vejce, která podkládají pod kvočny. Polokrotké hoky pak chovají mezi drůbeží na vesnici. Hnízdo si hokové vystýlají drobnými větvičkami a listy. Samice snáší 1 až 3 bělavá vejce. Na snůšce sedí sama kolem 30 dní. Zpo­čátku přinášejí rodiče na hnízdo mladým potravu v zobáku. Ve stáří 4 dnů už mláďata poletuji. Po vyhnízdění se hokové pospolití spojují v hejna a potu­lují se v okolí svého domova v korunách stromů.

Hoko pospolitýNázvy ve světě

Anglicky: Black Curassow, Francouzsky: Hocco alector, Německy: Glattschnabelhokko, Polsky:Cczubacz kedzierzawy : , Slovensky: Hoko čierny

Foto: ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.