Okounek pstruhový

Micropterus salmoides

Výskyt: Severní Amerika, Evropa
Délka těla: 30-50 cm
Hmotnost: Až 6 kg
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5023 zobrazení     0 komentářů

Okounek pstruhový je příbuzný slunečnic, náleží do stejné části čeledi Centrarchides. Také on pochází ze Severní Ameriky, od­kud byl do Evropy poprvé dovezen roku 1803. Ve své domovině se vyskytuje ve velkých jezerech, ve střed­ním toku Mississippi a na Floridě. Tam je rybou vel­mi ceněnou, protože dorůstá hmotnosti až 6 kg a má chutné maso. To byl také důvod, proč byl okounek pstruhový dovezen roku 1890 i k nám a nesázen do jihočeských rybníků.

V našich podmínkách se však příliš neosvědčil. Ve volných vodách, např. v Polabí nebo v povodí Duna­je, se přes opakované pokusy neudržel a v rybnících dorůstá délky 30 až 40 cm a hmotnosti nejvýše 2 kg, takže je dnes chován jen ojediněle a v malém počtu. Na první pohled se podobá okounovi říčnímu, má však nižší a zavalitější tělo. Poznáme ho ihned podle černé skvrny na skřelích a podle nápadně nízké přední hřbetní ploutve.

Okounek pstruhový je dravá ryba, která se v dospělosti živí pulci, žábami a drobnými rybami, což poznáme podle velkých úst, která sahají až za úroveň oka. Celkově je zelenavý se žlutobílým bři­chem, podélným tmavým pruhem na bocích a drob­nými tmavými skvrnkami po těle. Žije v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách s bohatým rostlin­stvem, tře se u nás v květnu, kdy samice kladou jikry do hnízd z ostřicových kořínků a stébel. Samec hníz­do hlídá až do vykulení plůdku (to je asi 14 dní). Po­těr se živí planktonem a vodním hmyzem. Růst je velmi pomalý, po čtyřech letech dosáhne nejvýše 25 cm. Společně s ním byl dovezen okounek černý (Micropterus dolomieu) — ostračka maloústá, který se však neudržel.

Okounek pstruhovýNázvy ve světě

Anglicky: American Black Bass, Německy: Forellenbarsch, Slovensky: Ostračka lososovitá

Foto: www.flmnh.ufl.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.