Okounek sklovitý

Okounek sklovitý

Pseudambassis ranga

Výskyt: Přední Indie, Barma a Thajsko
Délka těla: 7 cm
Krmivo: Buchanky
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3979 zobrazení     1 komentář

Okounek sklovitý někdy ta­ké nazývaný okounkem dukátovým, je známá akvarijní rybka. Je to velmi malý druh, dorůstající v přírodě nanejvýš 7 cm délky, v akváriích však nejvýše 4 cm. Jeho vysoké, z boků smáčklé tělo je průsvitné, takže opravdu vypadá jako ze skla. Jsou vidět vnitřnosti a kostra.

Samci jsou v procházejícím světle zelenožlu­tí, dopadající světlo jim však dodává zlatého lesku, samička je zelenavá. Ploutve jsou žlutavé až načervenalé, hřbetní a řitní bledě modře lemované, v hřbetní ploutvi někdy bývá několik paprsků tmavohnědých až černých.

Domovem okounka sklovitého jsou slad­ké a brakické vody Přední Indie, Barmy a Thajska. Vytírá se v husté spleti rostlin, plůdek se při teplotě kolem 26 °C vykulí za 24 hodin, čtyři až pět dnů po­těr tráví ze žloutkového váčku a visí na rostlinách kolmo, hlavou vzhůru. Později plave v šikmé poloze a loví drobný plankton, který plave v jeho dosahu. Hlavní kořisti jsou některá vývojová stadia buchanek, proto odchovy působí akvaristům potíže. Tření probí­há několikrát po sobě, takže kolem snoubících se ro­dičů často rejdí hejnka mláďat různé velikosti.

V ak­váriu je okounek sklovitý náročný i na kvalitu vody. Odchov plůdku je náročný, protože po rozplavení po­žaduje plůdek množství velmi jemné potravy. Jakmile však začne plavat vodorovně, je schopen přijímat veškerou přijatelnou potravu. I dospělí okounci vy­žadují živou potravu. Kromě okounka sklovitého se dovážejí příbuzné druhy Chanda nena, Ch. wolffi a Ch. commersoni, který se dobře rozmnožuje a po­těr lze odchovat náhradní živou „prachovou" potravou.        

Okounek sklovitýNázvy ve světě

Anglicky: Chanda Ranga

Foto: diszhal.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.01.2021, 12:03
je to fascinující ryba ale hledám stránku která by mi řekla jak okounek žije ve svém prostředí ne ve akváriu. :-) :-(