Okounek sklovitý někdy také nazývaný okounkem dukátovým, je známá akvarijní rybka. Je to velmi malý druh, dorůstající v přírodě nanejvýš 7 cm délky, v akváriích však nejvýše 4 cm. Jeho vysoké, z boků smáčklé tělo je průsvitné, takže opravdu vypadá jako ze skla. Jsou vidět vnitřnosti a kostra.
Samci jsou v procházejícím světle zelenožlutí, dopadající světlo jim však dodává zlatého lesku, samička je zelenavá. Ploutve jsou žlutavé až načervenalé, hřbetní a řitní bledě modře lemované, v hřbetní ploutvi někdy bývá několik paprsků tmavohnědých až černých.
Domovem okounka sklovitého jsou sladké a brakické vody Přední Indie, Barmy a Thajska. Vytírá se v husté spleti rostlin, plůdek se při teplotě kolem 26 °C vykulí za 24 hodin, čtyři až pět dnů potěr tráví ze žloutkového váčku a visí na rostlinách kolmo, hlavou vzhůru. Později plave v šikmé poloze a loví drobný plankton, který plave v jeho dosahu. Hlavní kořisti jsou některá vývojová stadia buchanek, proto odchovy působí akvaristům potíže. Tření probíhá několikrát po sobě, takže kolem snoubících se rodičů často rejdí hejnka mláďat různé velikosti.
V akváriu je okounek sklovitý náročný i na kvalitu vody. Odchov plůdku je náročný, protože po rozplavení požaduje plůdek množství velmi jemné potravy. Jakmile však začne plavat vodorovně, je schopen přijímat veškerou přijatelnou potravu. I dospělí okounci vyžadují živou potravu. Kromě okounka sklovitého se dovážejí příbuzné druhy Chanda nena, Ch. wolffi a Ch. commersoni, který se dobře rozmnožuje a potěr lze odchovat náhradní živou „prachovou" potravou.
Komentáře ke zvířeti