Slizoun krvavý

Parablennius sanguinolentus

Výskyt: Černé moře, Středozemní,
Délka těla: 15-23 cm
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2991 zobrazení     0 komentářů

Slizoun krvavý bývá někdy na­zýván také krvežíznivý. Toto nelichotivé pojmenování si vysloužil svým chováním v akváriích, kde před ním neobstojí ani rostliny, ani menší ryby, a pokud není nádrž dost prostorná a je v ní slizounů více, může do­cházet i k vražedným bojům.

Je to poměrně velký a statný druh, měří 15 až 23 cm, zavalitý, s vyklenu­tým břichem. Areál jeho rozšíření sahá od černého moře přes Středozemní až do Atlantiku, kde obývá pobřeží od Biskajského zálivu až po Senegal včetně Kanárských ostrovů a Madeiry. Základní zbarvení je zelenavé s tmavým mramorováním, břicho a prsní ploutve jsou žlutooranžové. Nad očima má krátká šátečkovitá tykadla.

Slizoun krvavý žije samotářsky v hloubce dvou až čtyř metrů ve skalních rozsedli­nách. Jeho hlavní potravou jsou řasy, k jejichž seškrabávání má zvlášť upravený chrup, chaluhy i jiné rostliny. Živočišná potrava je jen doplňkem jídelníč­ku. V žaludcích těchto slizounů byly nalezeny zbytky měkkýšů, korýšů i ryb. S velkou oblibou požírá tato ryba uhynulá živočichy. Tření probíhá na konci jara, někdy i v létě. Samičky odkládají jikry pod kameny, do prázdných ulít a lastur a do jiných úkrytů. Chrání je samec po 15 až 20 dní, než se potěr vykuklí. Mladé rybky vedou pelagický život, plovou ve volné vodě a teprve po několika týdnech se usazují na dně po­dobné jako dospělé ryby, ukrývají se v puklinách skal. V černém moři patři tento druh k obyčejným ry­bám - Rusové jej nazývají obyknovennaja morekaja sobačka - obyčejný mořský pejsek

Slizoun krvavýNázvy ve světě

Anglicky: Black Sea Blenny, Chorvatsky: Babica balavica

Foto: www.forumdepesca.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.