Slizoun krvavý bývá někdy nazýván také krvežíznivý. Toto nelichotivé pojmenování si vysloužil svým chováním v akváriích, kde před ním neobstojí ani rostliny, ani menší ryby, a pokud není nádrž dost prostorná a je v ní slizounů více, může docházet i k vražedným bojům.
Je to poměrně velký a statný druh, měří 15 až 23 cm, zavalitý, s vyklenutým břichem. Areál jeho rozšíření sahá od černého moře přes Středozemní až do Atlantiku, kde obývá pobřeží od Biskajského zálivu až po Senegal včetně Kanárských ostrovů a Madeiry. Základní zbarvení je zelenavé s tmavým mramorováním, břicho a prsní ploutve jsou žlutooranžové. Nad očima má krátká šátečkovitá tykadla.
Slizoun krvavý žije samotářsky v hloubce dvou až čtyř metrů ve skalních rozsedlinách. Jeho hlavní potravou jsou řasy, k jejichž seškrabávání má zvlášť upravený chrup, chaluhy i jiné rostliny. Živočišná potrava je jen doplňkem jídelníčku. V žaludcích těchto slizounů byly nalezeny zbytky měkkýšů, korýšů i ryb. S velkou oblibou požírá tato ryba uhynulá živočichy. Tření probíhá na konci jara, někdy i v létě. Samičky odkládají jikry pod kameny, do prázdných ulít a lastur a do jiných úkrytů. Chrání je samec po 15 až 20 dní, než se potěr vykuklí. Mladé rybky vedou pelagický život, plovou ve volné vodě a teprve po několika týdnech se usazují na dně podobné jako dospělé ryby, ukrývají se v puklinách skal. V černém moři patři tento druh k obyčejným rybám - Rusové jej nazývají obyknovennaja morekaja sobačka - obyčejný mořský pejsek
Komentáře ke zvířeti