Slizoun pruhovaný

Slizoun pruhovaný

Salarias fasciatus

Výskyt: Indický a Tichý oceán
Délka těla: 15-20 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Délka života: 4-8 let
Cena: Kolem 500 Kč/ks
Krmivo: Řasy
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3570 zobrazení     0 komentářů

Slizoun pruhovaný patří k větším druhům této čeledi. Dorůstá délky 15 až 20 cm, výjimečně může dosáhnout až 25 cm. Hlavním místem výskytu je Středozemní moře, hojný je na Ja­dranu. Můžeme se s ním setkat jak na evropském, tak severoafrickém pobřeží. Nejsevernějším místem výskytu v Atlantském oceánu je mys poblíže fran­couzského města Brest. Tělo slizouna pruhovaného je mohutné a zavalité, celkový dojem mohutnosti pak zvyšuje vysoký a dlouhý lem hřbetní ploutve. Zbarvení těla je hnědé, s tmavými skvrnami a pruhy. Na hřbetní straně je šest až osm příčných tmavohně­dých, bíle lemovaných pruhů, břicho je červenohnědé, na bocích někdy probíhá podélný pruh. Tmavé pruhy přecházejí i na hřbetní ploutev, na jejímž za­čátku je typická tmavá skvrna.

Slizouni pruhovaní vy­hledávají úkryt pod kameny a žijí podobně jako ostatní druhy. Jsou to ryby stálé, které si brání své teritorium po celý rok. Rozmnožují se na jaře, same­ček jikry hlídá, ale o vylíhnutá mláďata již nepečuje. Samce poznáme podle typických keříčkovitých tyka­del. Tito poměrně velcí slizouni jsou ně­kdy předmětem lovu domácích obyvatel. Protože ne­žijí ve větších hloubkách, ale zdržuji se při pobřeží, poměrné snadno se loví a mají prý velmi chutné ma­so.

I tito slizouni mají poměrné proměnlivé zbarvení podle stanoviště, kde žijí, a podle nálady ryby. Jsou hltaví a v podstatě všežraví, nepohrdnou ani uhynu­lou rybou.

Slizoun pruhovanýNázvy ve světě

Anglicky: Banded Blenny, Německy: Gestreifter Felsenspringer, Slovensky: Salarias pruhovaný

Foto: meerwasserwiki.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.