Slizoun pruhovaný patří k větším druhům této čeledi. Dorůstá délky 15 až 20 cm, výjimečně může dosáhnout až 25 cm. Hlavním místem výskytu je Středozemní moře, hojný je na Jadranu. Můžeme se s ním setkat jak na evropském, tak severoafrickém pobřeží. Nejsevernějším místem výskytu v Atlantském oceánu je mys poblíže francouzského města Brest. Tělo slizouna pruhovaného je mohutné a zavalité, celkový dojem mohutnosti pak zvyšuje vysoký a dlouhý lem hřbetní ploutve. Zbarvení těla je hnědé, s tmavými skvrnami a pruhy. Na hřbetní straně je šest až osm příčných tmavohnědých, bíle lemovaných pruhů, břicho je červenohnědé, na bocích někdy probíhá podélný pruh. Tmavé pruhy přecházejí i na hřbetní ploutev, na jejímž začátku je typická tmavá skvrna.
Slizouni pruhovaní vyhledávají úkryt pod kameny a žijí podobně jako ostatní druhy. Jsou to ryby stálé, které si brání své teritorium po celý rok. Rozmnožují se na jaře, sameček jikry hlídá, ale o vylíhnutá mláďata již nepečuje. Samce poznáme podle typických keříčkovitých tykadel. Tito poměrně velcí slizouni jsou někdy předmětem lovu domácích obyvatel. Protože nežijí ve větších hloubkách, ale zdržuji se při pobřeží, poměrné snadno se loví a mají prý velmi chutné maso.
I tito slizouni mají poměrné proměnlivé zbarvení podle stanoviště, kde žijí, a podle nálady ryby. Jsou hltaví a v podstatě všežraví, nepohrdnou ani uhynulou rybou.
Komentáře ke zvířeti