Tento druh je zpravidla šedožlutý se světlejší spodní stranou a bílou špičkou ocasu, jméno dostal šakal pruhovaný podle nezřetelného černého a bílého pruhu na bocích. Konzumuje širší škálu potravy než ostatní šakali, vyhledává hlodavce, ptáky i jejich vejce, také ještěrky, hmyz, odpadky, zdechliny i části rostlin. Podobně jako liška obecná se nevyhýbá slídění na vesnici a bývá také často k zastižení na okrajích lesů nebo na zemědělské krajině s roztroušenými osadami.
Délka těla se nejčastěji pohybuje kolem 81 centimetrů, délka ocasu 30-41 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 13-15,3 kilogramy.
Domovinou tohoto druhu je střední, východní a jižní Afrika; obývá vlhčí savany, tropické lesy i zemědělskou půdu.
V dřívějších dobách uhynulo velké množství jedinců tohoto druhu na epidemii psinky. I když šakal pruhovaný dospívá ve věku 21 měsíců, mladé fenky se dost často nepáří, protože slouží v rámci smečky jako chůvy starším fenám, kterým pomáhají s výchovou jejich mláďat. Tyto chůvy navíc hlídají mladé, když jsou starší členové smečky na lovu. Tímto způsobem zvyšují šanci mláďat na přežití a zároveň i upevňují vztahy uvnitř smečky. Když samice porodí po devítitýdenní březosti mladé, což ve střední Africe probíhá v lednu a v únoru a na jihu Afriky v březnu nebo v dubnu, jsou štěňata slepá a bez chrupu. V jednom vrhu jich je tři až šest. Jsou kojena pět týdnů a po té době jsou již štěňata natolik vyspělá, že mohou své rodiče doprovázet na lov. Rodiče je sice ještě půl roku dokrmují zpola natrávenou potravou, ale ve věku zhruba 8 měsíců jsou již mláďata natolik soběstačná, že mohou opustit rodinnou smečku.
Komentáře ke zvířeti