Mnohopilák americký se v anglosaských zemích nazývá vraková ryba. Je to poměrně velký druh, dorůstající délky 50 až 200 cm, hmotnost může přesahovat i 50 kg. Tělo této statné ryby je silné, s vysokým hřbetem, zbarvení se mění od hnědé do hnědozelené. Charakteristickým znakem mnohopiláků je ostrá kostěná hrana na žaberním víčku, položené v úrovni očí. Spodní čelist je znatelně delší než horní, ústa jsou vybavena velkými kuželovitými zuby. V přední části hřbetní ploutve jsou ostré výběžky kostěných paprsků, zadní, laločnatou část ploutve vyztužuji měkké paprsky.
Mnohopilák americký obývá severní a střední části Atlantského oceánu, od Irska až po Biskajský záliv, a také celé Středozemní moře. Příbuzné druhy žijí v tropických vodách Atlantiku a Indického oceánu. Žije zpravidla samotářským způsobem v hloubce 100 až 200 m, byl však uloven i v hloubce kolem 1 000 m. S oblibou se ukrývá ve skalních rozsedlinách a v dutinách útesů a často osidluje lodní vraky. To je také původ jeho anglického názvu.
Mnohopilák americký je nejhojnější z celého rodu Polyprion a má hospodářský význam, loví se jak sportovně, tak vlečnými sítěmi, protože v některých obdobích se objevuje i v hejnech a vyskytuje se převážně v šelfových mořích. Doba tření nastává na přelomu zimy a jara. Živí se rybami i různými druhy korýšů a měkkýšů a je pověstný svoji žravostí. Je to ryba, která srdnatě háji své území a neváhá napadnout i ryby daleko větší, než je sama. Proto se dá také v zajetí chovat celkem snadno, ale nesnáší se s jinými rybami. Maso má jako většina ostnoploutvých vynikající.
Komentáře ke zvířeti