Mnohopilák americký

Polyprion americanus

Výskyt: Atlant­ský oceán, od Irska až po Biskajský záliv, Středozemní moře
Délka těla: 50-200 cm
Hmotnost: 50 kg
Potrava: Ryby, korýši, měkkýši
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3215 zobrazení     0 komentářů

Mnohopilák americký se v anglosaských zemích nazývá vraková ryba. Je to poměrně velký druh, dorůstající délky 50 až 200 cm, hmotnost může přesahovat i 50 kg. Tělo této statné ryby je silné, s vysokým hřbetem, zbarvení se mění od hnědé do hnědozelené. Charakteristickým zna­kem mnohopiláků je ostrá kostěná hrana na žaberním víčku, položené v úrovni očí. Spodní čelist je znatelně delší než horní, ústa jsou vybavena velkými kuželovitými zuby. V přední části hřbetní ploutve jsou ostré výběžky kostěných paprsků, zadní, laločnatou část ploutve vyztužuji měkké paprsky.

Mnohopilák americký obývá severní a střední části Atlant­ského oceánu, od Irska až po Biskajský záliv, a také celé Středozemní moře. Příbuzné druhy žijí v tropic­kých vodách Atlantiku a Indického oceánu. Žije zpra­vidla samotářským způsobem v hloubce 100 až 200 m, byl však uloven i v hloubce kolem 1 000 m. S oblibou se ukrývá ve skalních rozsedlinách a v du­tinách útesů a často osidluje lodní vraky. To je také původ jeho anglického názvu.

Mnohopilák americký je nejhojnější z celého rodu Polyprion a má hospo­dářský význam, loví se jak sportovně, tak vlečnými sítěmi, protože v některých obdobích se objevuje i v hejnech a vyskytuje se převážně v šelfových mořích. Doba tření nastává na přelomu zimy a jara. Živí se rybami i různými druhy korýšů a měkkýšů a je po­věstný svoji žravostí. Je to ryba, která srdnatě háji své území a neváhá napadnout i ryby daleko větší, než je sama. Proto se dá také v zajetí chovat celkem snadno, ale nesnáší se s jinými rybami. Maso má ja­ko většina ostnoploutvých vynikající.

Mnohopilák americkýNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Wreckfish, Chorvatsky: Kirnja glavulja

Foto: www.fishesofaustralia.net.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.