Irský jemnosrstý pšeničný teriér

Irish Soft Coated Wheaten Terrier

Oficiální zkratka v ČR: SCT
Výška v kohoutku: 46-48 cm
Hmotnost: 13-18 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 40
Využití: společník
velikost písma:  A A A
11.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10306 zobrazení     2 komentáře

Původem je Irský jemnosrstý pšeničný teriér všestranný, velmi robustní farmářský pes. Dobrý hlídač, naháněč dobytka a hubitel potkanů, který může být využíván při honu na lišku nebo při lovu na jezevce. V dnešním využití se objevuje toto plemeno nejčastěji jako doprovodný pes.

Co se týče charakteru, je Irský soft coated wheaten teriér temperamentní, rozhodný, velmi inteligentní a svému pánovi zcela oddaný pes. Je to teritoriálně založený, ostražitý a spolehlivý ochránce, ve své podstatě neagresivní. Pokud je napaden jakýmkoliv cizím psem, statečně se brání. V rodině je příjemně hravý, příchylný a rozumný.

Je to čilý a veselý doprovodný pes, kterého musíme vychovávat s laskavou důsledností a který bude dělat radost i chovateli začátečníkovi. Potřebuje ovšem jednoznačné vedení, stejně jako mnoho pohybu a zaměstnání. Irský jemnosrstý pšeničný teriér je vhodným psem pro různé kynologické sportovní aktivity. Naopak se nehodí pro pohodlné lidi ani pro pokojové kanape. Jak ve vzhledu, tak i v chování jde o psa opožděným vývojem. Jeho hladká a měkká srst přináší s sebou do domu mnoho nečistot, a vyžaduje proto velkou péči. Mimořádnou pozornost vyžaduje zejména snadno zplsťující srst juvenilních psů. Srst můžeme stříhat nebo ponechat v přirozeném stavu.

Irský jemnosrstý pšeničný teriérNázvy ve světě

Anglicky: Irish Soft Coated Wheaten Terrier

Foto: http://www.tiptopglobe.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.02.2019, 16:25
Špatná nebo vůbec žádná výchova..nejspíš se se psem zacházelo jako by nebyl součástí rodiny a jeho frustrace se projevila vztekem na ditě které nejspíš bral jako příčinu svého stavu a vyčlenění z rodiny.. máme 3 irské teriery, vyrůstali s dětma od narození (dětí) a nejlepší kamarádi na světě..pokud je pes součástí rodiny a je to plemeno irsky terier nemůže se to stát..
11.10.2014, 02:24
Moje zkušenost s touto rasou je velmi negativní. Jak je zde uvedeno je velmi oddany svemu panovi. Bohužel pokud se u tohoto plemene objevi sebemensi naznaky agrese, tak se casem stupnuji. Skoncilo to napadenim me dvouleté dcery. Píši napadení, protože kdyby nezasáhla osoba poblíž, tak by trhat nepřestal.