Ostroun obecný
Squalus acanthias
Ostroun obecný
Squalus acanthias
- Výskyt: V severovýchodním Atlantiku, Severní, Černé, Středozemní moře
- Délka těla: Do 1,2 m
- Potrava: Ryby (sledi, tresky, jehlice) a bezobratlí
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Řád: Squaliformes - ostrouni
- Čeleď: Squalidae - ostrounovití
- Rod: Squalus - ostroun
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Dlouhé štíhlé tělo s krátkým špičatým rypcem. Velké oválné oči bez víček. Spirákula jsou vyvinuta. Široká ústa. Zuby stejné v obou čelistech, mají jeden hrot, který míří značně šikmo dopředu, a hladké okraje. V horní čelisti je 24-28 zubů, v dolní 22 až 24. Pět malých žaberních štěrbin je před prsní ploutví. Dvě ploutve hřbetní, první je větší než druhá. Na jejich předním okraji je jeden mohutný (u samců o něco delší) trn, nižší než ploutev. Velké a široké prsní ploutve. Základna břišních ploutví je blíže ke druhé než k první hřbetní ploutvi. Nemá ploutev řitní. Po obou stranách ocasního násadce je dlouhý kýl, na jeho horní straně je prohlubenina. Ocasní ploutev má velký horní lalok bez spodního zářezu.
Zbarvení: Světle až tmavě šedý nebo hnědavý hřbet, boky světlejší, břišní strana bělavá. Na hřbetě a na bocích jsou nepravidelné bílé skvrny, které u vzrostlých žraloků mizí.
Délka: Nejvýše 1,2 m, samci jsou menší než samice.
Rozšíření: V severovýchodním Atlantiku od jižního Grónska, Islandu a pobřeží Murmanska až po Maroko, Madeiru a Kanárské ostrovy. Severní moře, kanál La Manche, v Baltu jen výjimečně. Středozemní a Černé moře. Převážně nad bahnitým dnem ve vodě teplé 6-15 stupňů Celsia, stejně jako v mělčinách, tak i v hlubinách do max. 950 m.
Způsob života: Nejhojnější žralok, žijící při dně v severním Atlantiku, který se při svých cestách přibližuje i k pobřeží. Ve velkém hejnu může být až 1 000 ostrounů. Je živorodý (ovoviviparní). Samci dospívají při délce 60-80 cm, samice při 75-90 cm. Březí samice táhnou k porodu (březost trvá 18 až 22 měsíců) během jarních a letních měsíců do blízkosti pobřeží. V jednom vrhu jsou 4-8 mláďat, dlouhých 20-33 cm. Ostrouni se dožívají stáří 20-24 let.
Potrava: Ryby (sledi, tresky, jehlice) a bezobratlí. Příbuzný S. blainvillei nemá bílé skvrny a trn v jeho druhé hřbetní ploutvi je dlouhý.
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný