Očnatec obecný
Sarpa salpa
Očnatec obecný
Sarpa salpa
- Výskyt: Východní Atlantik, Středozemní moře, Černé moře
- Délka těla: 45 cm
- Potrava: Rasy, drobní korýš
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Perciformes - ostnoploutví
- Čeleď: Sparidae - mořanovití
- Rod: Sarpa - očnatec
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Oválné ze stran zploštělé tělo se souměrně zaobleným profilem hlavy. Ktenoidní šupiny jsou jsou i na hlavě. Žaberní víčko bez trnu, okraj přední skřelové kosti je hladký. Malá koncová ústa. Čelisti jsou jen málo vysunovatelné a stejně dlouhé.
Ozubení: pouze 1 řada zubů, v horní čelisti jsou zuby vroubkovité, ve spodní trojúhelníkovité, pilovité. Radličná a patrová kost bez zubů. Dlouhá, nerozdělená hřbetní ploutev s 11-12 tvrdými a 14-16 měkkými paprsky. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 13-15 měkkých paprsků, v ploutvi prsní 1 tvrdý a 5 paprsků měkkých.
Zbarvení: Stříbřitě šedé s 10-12 zlatavými podélnými proužky. Kroužek kolem oka je žlutý. Černá skvrna těsně nad základnou ploutve prsní.
Délka: Nejvýše 45 cm.
Rozšíření: Východní Atlantik od Biskajského zálivu po jižní Afriku (včetně Natalu). Středozemní a (zřídka) Černé moře. Nad písčitým a skalním podkladem s porostem řas v hloubce 5-100 m (max. 300 m). Mladé ryby i při pobřeží v hloubce pod 1 m, kde s nimi vlnobití pohazuje sem a tam.
Způsob života: Velmi hojné ryby žijící v hejnu, zvláště ve Středozemním moři. Když plavou, dobře je poznáme podle husté, srovnané formace. Jejich hejna často provázejí jiné druhy ryb (např. kranasi obecní nebo okáči). Třou se na jaře a na podzim. Jikry a larvy žijí v pelagiálu, koncem 1. roku života jsou mladé rybky dlouhé 10-15 cm.
Potrava: Rasy, drobní korýši.
Příbuzný: Okáč Boops boops, dlouhý nejvýše 30 cm, který má dlouhé štíhlé tělo a plochý profil hlavy. Je zbarven modrozeleně nebo modrošedě a žlutavě se leskne. Má tmavou, prohnutou postranní čáru, drobná šikmá ústa a velké oči. Vyskytuje se od Skotska a Norska (zřídka) po Angolu a ve Středozemním moři, obvykle ve středních hloubkách (do 150 m).
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný