Kranas obecný
Trachurus trachurus
Kranas obecný
Trachurus trachurus
- Výskyt: Atlantik, Středozemní moře, Černé moře
- Délka těla: 40 cm
- Potrava: Plankton, korýši, sépie, rybky
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Carangiformes
- Čeleď: Carangidae - kranasovití
- Rod: Trachurus - kranas
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Dlouhé, štíhlé, ze stran zploštělé tělo s tenkým kořenem ocasu. Profil hlavy je téměř rovný. Velké oči s průsvitnými tukovými víčky. Rypec je špičatý, široká, šikmo vzhůru mířící ústa dosahují až pod oči. Velmi malé, lehko opadavé cykloidní šupiny. Postranní čára sleduje linii hřbetu až ke 2. hřbetní ploutvi a pak se ohýbá dolů a táhne se uprostřed těla k ocasní ploutvi. Postranní čáru tvoří 69-79 vysokých, na zadních stranách špičatých šupin. Druhý (sekundární) kanálek smyslových buněk probíhá od začátku 1. hřbetní ploutve až téměř ke konci 2. hřbetní ploutve. Dvě hřbetní ploutve, 1. je krátká, vysoká a má 1 volný a 8 spojených trvdých paprsků, 2. velmi dlouhá s 1 tvrdým a 28-33 měkkými paprsky. Dlouhá řitní ploutev má 1 tvrdý a 25-33 měkkých paprsků, před ní jsou dva volné krátké trny. Prsní ploutve jsou dlouhé a přiloženy k tělu dosahují až k ploutvi řitní. Ocasní ploutev je vykrojená.
Zbarvení: Hřbet je šedý nebo modrozelený, boky stříbřité s kovovým leskem. Břišní strana je bělavá. Na skřelích je malá černá skvrna.
Délka: Nejvýše 40 cm.
Rozšíření: Atlantik (na západě od Rio de Janeira po Argentinu, zřídka), na východě od Trondheimu v Norsku po jižní Afriku, Severní moře, západní část Baltu. Středozemní a Černé moře (řidčeji). Ve volné vodě hojně, nad písčitým dnem v hloubce 10-100 m. V zimě se kranasi stahují do větších hloubek (až do 500 m).
Způsob života: Velmi obratní, rychlí plavci, zdržující se většinou ve velkých hejnech. Pohlavně dospívají koncem 2. roku. Třou se od listopadu do března (v Severním moři od května do června). Jikry (3000-139 000 podle velikosti samice) plují volně v planktonu. Larvy a mladé ryby jsou hojné v malých skupinách pod medúzami a naplaveným dřevem.
Potrava: Plankton, korýši, sépie, drobné rybky, žijící v hejnu.
Příbuzný: Velmi podobný druh T. mediterraneus má v postranní čáře 78-92 šupin. Druhý kanálek smyslových buněk končí pod 3.-4. paprskem 2. hřbetní ploutve.
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný