Tibetská doga

Tibetská doga

Tibetan Mastiff

Oficiální zkratka v ČR: TD
Výška v kohoutku: 60-66 cm
Hmotnost: 60 kg
Délka života: 11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 230
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     36444 zobrazení     3 komentáře

Původem je Tibetská doga pastevecký ochranný pes potulujících se stád v Himalájí a tradiční hlídací pes klášterů. Marco Polo se k němu vyjádřil, že je to pes „velikosti osla".

Dnes se Tibetská doga využívá jako doprovodný, hlídací a ochranný pes. Tato doga je nezávislá, má dobře vyvinutý ochranný instinkt a svým vzhledem a chováním vzbuzuje respekt, je teritoriální a silně vázaná na svou rodinu. K cizím lidem je Tibetská doga nesnášenlivá, je to klidný a spolehlivý ochranný pes se silnými nervy, v nebezpečí reaguje toto plemeno poměrně rychle a nebojácně. Není ochoten se podřizovat.

Tibetskou dogu musíme již od mládí přivykat cizím podnětům. Vyžaduje důslednou, ale laskavou výchovu, jednoznačné vedení a dostatečný životní prostor. Miluje pobyt ve volné přírodě i úlohu ochránce revíru, který může strážit obíháním. Není to pes určený pro městské prostředí a není vhodný ani pro sportovní aktivity psů, ale je ideálním společníkem pro lidi, kteří vyžadují mít kolem sebe psa, aniž by jej ale museli neustále zaměstnávat. Tibetská doga s oblibou vychází na procházky, ale nevyžaduje žádné sportovní akce. Její dlouhá srst potřebuje od majitele tohoto plemene pravidelnou a pečlivou péči.

Tibetská dogaNázvy ve světě

Anglicky: Tibetan Mastiff

Foto: http://www.hdwallpaperbackground.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.09.2022, 10:19
Neřekl bych, že je k cizím lidem nesnášenlivá, to je podle mě jen špatná socializace. Ostražitá ano, ale pokud je dobře socializovaná a ví, co je její teritorim, tak se venku mezi cizími lidmi a ve společnosti pohybuje bez problémů. Znám i takové, co úspěšně udělaly zkoušku na canisterapii.
07.04.2022, 09:07
Tibecká doga je oddaná k své rodině k náštěvám je klidná ale ne přítulná jako zlatý retríver. Je veliká a mohutná a proto se hodí pro zkušené kinology.
Při dobré výchově je to skvělý společník a nerve se s psama. Hodí se i k dětem .
20.10.2016, 18:52
Prosím nahraďte v textech "standart" za správné STANDARD, pokud zde nepojednáváte o prezidentské standartě - to je to, co vlaje na Pražském hradě