Štítník žíhaný
Trigloporus lastoviza
Štítník žíhaný
Trigloporus lastoviza
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: 40 cm
- Potrava: Hlavně drobní korýši
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Scorpaeniformes - ropušnicotvaří
- Čeleď: Triglidae - štítníkovití
- Rod: Chelidonichthys - štítník
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Dlouhé kuželovité tělo s opancéřovanou hlavou. Profil hlavy je strmý a mírně hnutý. Tupý rypec bez přečnívajících kostěných desek, nad očima jsou malé trny. Boky jsou šikmo jemně pruhované. Supiny postranní čáry bez výběžků. Dvě hřbetní ploutve, v 1. je 9-11 tvrdých, ve 2. 16-17 měkkých paprsků. Podél základen hřbetních ploutví je řada 25 malých kostěných ostnů. Prsní ploutve jsou veliké, jejich spodní 3 paprsky jsou volné a pohyblivé jako prsty. Prsní ploutve dosahují až ke 3.-7. paprsku řitní ploutve. Trn nad prsní ploutví je krátký, má však velmi širokou základnu. V řitní ploutvi je 16-17 měkkých paprsků.
Zbarvení: Červenavé, často s tmavšími skvrnami. Boky jsou světlejší, břicho bělavé. Hřbetní ploutve jsou růžové, řitní ploutev červenavá se žlutým lemem. Červenofialové prsní ploutve mají světlé paprsky a řady tmavě modrých skvrnek.
Délka: Nejvýše 40 cm.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Anglie po Mauretánii, Madeiru, Azory a Kanárské ostrovy. Středozemní moře. Nad bahnitým a písčitým dnem při skalnatém pobřeží v hloubce 30-50 m (obvykle pod 45 m).
Způsob života: Ryby žijící při dně. Pomocí svých prstovitých nožek (tj. spodních volných paprsků prsních ploutví), jež jsou při koncích opatřeny hmatovými bradavkami, mohou ryby pobíhat po dně jako pomoci noh a hledat potravu. Tření probíhá v letních měsících, jikry a larvy se volně vznášejí ve vodě.
Potrava: Hlavně drobní korýši.
Příbuzní: (Bez příčných pruhů, s velkými šupinami, asi 50-60 v postranní čáře): Lepdotrigla cavillone, hojný druh ve Středozem ním moři, řidčeji v přilehlé části Atlantiku (Portugalsko, Španělsko, Maroko) v hloubce 35-100 m. Lepidotrigla dieuzeidei v západní části Středozemního moře (hojný při alžírském pobřeží i v Lionském zálivu).
Mohlo by vás také zajímat
Lori žíhaný, Pakůň žíhaný, Mravencojed žíhaný, Holub Durynský štítník, Holub Německý racek štítník, Holub Franský štítník, Holub Cášský racek štítník, Štítník červený, Štítník šedý, Štítník kukaččí