Pstruh obecný jezerní
Salmo trutta lacustris
Pstruh obecný jezerní
Salmo trutta lacustris
Znaky: Dlouhé tělo, hlava ze stran poněkud stlačená, starší jedinci se vyznačují vysokým tělem. Mezi hřbetní a ocasní ploutví je tuková ploutvička. Drobné šupiny v postranní čáře, je jich 110-120, 14-19 (nejčastěji 16) mezi tukovou ploutvičkou a postranní čárou (včetně šupin postranní čáry). Tupá hlava s velkými ústy, jejichž okraje sahají až za zadní okraj oka. Horní a dolní tyčinky 1.žaberního oblouku jsou bradavkovité, prostřední tyčinkovité. Ozubení radličné kosti: 4-6 zubů na přední plošce, na přední části okraje jednoduchá, na zadní dvojitá řada drobných zubů, které jsou střídavě doleva a doprava ohnuté.
Zbarvení: Závisí na prostředí a je velmi proměnlivé. Na bocích jsou různě velké tmavé skvrny spolu s hnědými a červenými tečkami a kroužky, a to zejména u mladých jedinců. Celkové zbarvení těla bývá nejčastěji stříbřité.
Délka: 40-80 cm, výjimečně i kolem 140 cm.
Rozšíření: Velká, hluboká jezera severního Ruska, Skandinávie, Islandu, Britských ostrovů, střední Evropy až po Alpy a bývalou Jugoslávii s čistou a na kyslík bohatou vodou.
Způsob života: Stěhovavý poddruh. V době tření táhne proti proudu přítoků, i když některé populace mívají trdliště přímo na mělčinách jezer. Tření začíná v říjnu a končí zpravidla v prosinci. Na 1 kg hmotnosti samice připadá 1000-2000 jiker, které mají v průměru 5-5,5 mm. Samice je klade do velkých prohlubní, které si ocasem vyhrabává na dně, a po oplození je zakryje pískem. Mladí pstruzi zůstávají v řekách 1-2 roky a pak se stěhují do jezer.
Potrava: Drobní živočichové, ryby.
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný