Krajta písmenková

Krajta písmenková

Python sebae

Výskyt: Střední Afrika
Velikost: Až 250 cm
Hmotnost: Až 100 kg
Počet vajec: 20-80 ks
Inkubace: 70-80 dnů
Krmivo: Potkani, myši, kuřata
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     39872 zobrazení     0 komentářů

Krajta písmenková se ve volné přírodě vyskytuje ve střední Africe až po jižní okraj Sahary. Obývá zde savany porostlé stromy.

Dospělí jedinci této krajty dorůstají délky těla 4-5 (vzácně 8) metrů. Na tmavě hnědém až černém základním zbarvení je šedohnědá kresba. Bílé břicho je černě kropenaté. Ve volné přírodě loví krajta písmenková kořist až do velikosti malé antilopy. Po lovu se uchyluje do většinou stabilních skrýší.

Pro jednu krajtu písmenkovou, měřící až 2,5 metru, potřebujeme terárium o minimálních rozměrech alespoň 250 x 125 x 200 centimetrů. Pro větší exemplář plochu zvětšíme alespoň na 375 x 250 x 200 centimetrů. Na dno použijeme borku z pinie nebo podobný substrát a do terária umístíme velkou koupací nádrž. Scházet nesmějí ani silné větve k lezení a úkryty, např. ve formě pařezů. Nutkání lézt ve větvích u krajty po druhém roce života postupné slábne a většinou se pak pohybuje po zemi. Chováme pár nebo skupinu s jedním samečkem. Poněvadž se tento druh vyznačuje silným sebeobranným pudem, je třeba při krmení chované krajty od sebe důsledně oddělovat!

Krajta písmenková má být krmena s přihlédnutím k její velikosti. Krmíme hlavně kuřaty, myšmi, potkany, králíky, slepicemi apod.

Krajta písmenkováNázvy ve světě

Anglicky: African Rock Python, Německy: Felsenpython, Chorvatsky: Afrički piton, Slovensky: Pytón asala

Foto: http://www.natura-sciences.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.