Krajta bornejská

Krajta bornejská

Python breitensteini

Výskyt: Borneo
Velikost: 160-220 cm
Hmotnost: 15-20 kg
Počet vajec: 6-12 ks
Inkubace: 58-65 dnů
Krmivo: Potkani, myši, kuřata
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6647 zobrazení     0 komentářů

Krajta bornejská obývá, jak již napovídá její druhový název, Borneo. Jako synantropní druh obývá v současné době hlavně člověkem obdělávanou kulturní krajinu, často bývá v blízkosti větších vodních nádrží.

V dospělosti dorůstá tento druh krajty délky těla od 160 do 220 centimetrů. Je okrově hnědě zbarvená, u mláďat je zbarvení kontrastnější než u adultních jedinců. Hlava je nažloutlá. Samičky pečují starostlivě o snůšku. Tento druh je nejmenší z asijských krajt.

U chovu jednoho páru je kritériem pro stanovení velikosti terária délka nejdelšího chovaného exempláře. Pro jedince o délce 2,2 metru by mělo mít terárium minimální rozměry 220 x 110 x 100 centimetrů. Poněvadž se tato krajta s oblibou zahrabává, musí být dno terária, složené ze směsi rašeliny a zeminy, vysoké nejméně 10-15 centimetrů. Součástí interiéru by mělo být i listí a roští. Další možnost úkrytu najde krajta pod kusy kůry korkovníku, pod pařezy a většími květináči. Scházet nesmí ani dostatečně prostorná koupací nádrž s vlažnou vodou. V literatuře bývá krajta bornejská označována za velmi agresivní druh hada, i když to ve většině případů neodpovídá skutečnosti.

Jako potravu předkládáme krajtě bornejské myši, potkany a také kuřata.

Krajta bornejskáNázvy ve světě

Anglicky: Borneo Short-tailed Python, Německy: Borneo-Kurzschwanzpython

Foto: http://www.reptilien-shop.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.