Krajta bornejská obývá, jak již napovídá její druhový název, Borneo. Jako synantropní druh obývá v současné době hlavně člověkem obdělávanou kulturní krajinu, často bývá v blízkosti větších vodních nádrží.
V dospělosti dorůstá tento druh krajty délky těla od 160 do 220 centimetrů. Je okrově hnědě zbarvená, u mláďat je zbarvení kontrastnější než u adultních jedinců. Hlava je nažloutlá. Samičky pečují starostlivě o snůšku. Tento druh je nejmenší z asijských krajt.
U chovu jednoho páru je kritériem pro stanovení velikosti terária délka nejdelšího chovaného exempláře. Pro jedince o délce 2,2 metru by mělo mít terárium minimální rozměry 220 x 110 x 100 centimetrů. Poněvadž se tato krajta s oblibou zahrabává, musí být dno terária, složené ze směsi rašeliny a zeminy, vysoké nejméně 10-15 centimetrů. Součástí interiéru by mělo být i listí a roští. Další možnost úkrytu najde krajta pod kusy kůry korkovníku, pod pařezy a většími květináči. Scházet nesmí ani dostatečně prostorná koupací nádrž s vlažnou vodou. V literatuře bývá krajta bornejská označována za velmi agresivní druh hada, i když to ve většině případů neodpovídá skutečnosti.
Jako potravu předkládáme krajtě bornejské myši, potkany a také kuřata.
Komentáře ke zvířeti